Belehrad 11. novembra (TASR) - Zahraničné rozviedky nezvrhli juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, výrazne však prispeli k pádu jeho režimu z 5. októbra 2000.
Pri príležitosti prezentácie svojej knihy Tancujúce tiene (Igra Senki) to dnes v Belehrade vyhlásil reportér britskej televíznej stanice Sky News Tim Marshal, ktorý má za sebou sedem rokov pôsobenia na Balkáne.
Podľa Marshala zahraničné rozviedky veľmi pomáhali osobám zo siete domácich zoskupení, ktoré bojovali proti Miloševičovmu režimu. Reportér vyhlásil, že "neverí v revolúcie", vyjadril však presvedčenie, že vonkajšia pomoc pri zvrhávaní "demokratických diktatúr", aká existovala v Srbsku, alebo vlád policajných štátov, napríklad v Iraku, nie je v zásade zlou vecou.
Miloševič z funkcie juhoslovanského prezidenta odstúpil 6. októbra 2000, deň po obrovskej demonštrácii za uznanie víťazstva opozície v septembrových prezidentských a parlamentných voľbách. Demonštranti, ktorí do metropoly prišli z rôznych miest Srbska, prenikli do budovy zväzového parlamentu a obsadili budovu štátnej televízie RTS. Bezpečnostné sily sa počas nepokojov držali v úzadí. "Nik z milióna ľudí, ktorí v ten deň boli v Belehrade, sa 5. októbra 2000 nezobudil s myšlienkou ísť do Belehradu a zapáliť budovu parlamentu. To muselo byť dobre organizované," komentoval Marshal priebeh "buldozérovej revolúcie".
Kniha najprv vyšla v srbskom jazyku v edícii Samizdat spoločnosti B92, ktorá pripravuje jej anglickú verziu pod názvom Dancing Shadows.