
Transport sa niekedy končí aj takto.
u i tekutín. Pri preprave v letných horúčavách sa stane, že zvieratá v horných „poschodiach“ sa doslova uvaria za živa. Pri príchode do cieľa už mnoho z nich nežije, napriek tomu sa však tento biznis potravinárskym firmám vyplatí.
Zahraničné organizácie Compassion in World Farming a Animal s Angels v spolupráci so slovenskou Slobodou zvierat včera zorganizovali na Námestí SNP v Bratislave protestnú akciu proti dlhotrvajúcim transportom zvierat. Počas akcie sa premietal i film zachytávajúci ich utrpenie - kôň, ktorý sa kopytom zachytil o mrežu na kamióne, preto mu ho pracovníci transportu odrezali aj s časťou nohy, mŕtve jahňatá, uhynuté počas prevozu, vzpierajúce sa a následne bité zvieratá, ktoré nechceli nastúpiť. Väčšina prizerajúcich nevydržala ani polovicu filmu.
„Je to len o peniazoch,“ tvrdí Heike Fix z nemeckej organizácie Animal s Angels. „Preprava kamiónu je poistená a i keď zvieratá uhynú, poisťovňa im to preplatí. Takáto preprava ich vyjde vždy lacnejšie, ako keď zvieratá zabijú na najbližšom bitúnku. A potom sa stane, že Poľsko dováža kone z Rumunska, ale vlastné kone vyváža do Talianska. Ich kone sú totiž drahšie.“
Európsky parlament v 90. rokoch hlasoval trikrát za návrh, aby cestná preprava zvierat na bitúnok bola obmedzená maximálne na 8 hodín. Návrh ani raz neprešiel. (sr)