Čo s nimi, keď im umrú rodičia?

Aj mentálne postihnuté deti raz dospejú, život v rodine by im mohlo nahradiť chránené bývanieBRATISLAVA - Aj mentálne postihnuté dieťa raz dospeje a rodičia, ktorí sa oň obetavo starali, zomrú. Okolie rieši ťažkú dilemu, lebo blízki príbuzní často nezvlád


Panelák na Hanulovej ulici v bratislavskej Dúbravke je prvým miestom na Slovensku, ktoré poskytuje štátne chránené bývanie. Vo februári tohto roku tam konečne našli svoj domov aj dvaja mentálne postihnutí. Šancu osamostatniť sa dostal 50-ročný Daniel a 29-ročný Jozef. Spolu s nimi bude v dome aj odborný dohľad. Chránené bývanie im umožňuje žiť normálny život, akým žijú v ich veku zdraví ľudia - odísť z domu, osamostatniť sa.


BRATISLAVA - Aj mentálne postihnuté dieťa raz dospeje a rodičia, ktorí sa oň obetavo starali, zomrú. Okolie rieši ťažkú dilemu, lebo blízki príbuzní často nezvládnu predstavu, že by mali do rodiny natrvalo prijať človeka s postihnutím. Najčastejšie teda končí v domove sociálnych služieb, kde ho spravidla zbavia spôsobilosti na právne úkony.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - PAVOL MAJER


Pomery sa však pomaly menia. V západnej Európe a aj v Českej republike už nejaký čas fungujú pre ľudí s mentálnym postihnutím chránené bývania. „Chránené bývanie im umožňuje žiť v obci medzi ľuďmi, nie v ústavoch ďaleko od nich. Podobá sa bývaniu v rodine, rešpektuje želania a predstavy samotného klienta a jeho finančné možnosti,“ hovorí Silvia Michalíková zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike, ktoré má takmer 10-tisíc členov.

Na Slovensku je zatiaľ len zopár chránených bývaní, ktoré zriadili mimovládne organizácie a charita. S chráneným bývaním počíta už aj zákon o sociálnej pomoci.

Štátne zariadenie je zatiaľ len jedno. V bratislavskej Dúbravke v trojizbovom panelákovom byte, patriacom samospráve, kde žijú dvaja mladí ľudia s mentálnym postihnutím. Jeden muž a jedna žena majú každý svoju izbu, sami si s pomocou svojich asistentov varia, nakupujú, upratujú, odchádzajú do práce. Časť nákladov znášajú sami zo svojich invalidných dôchodkov a platu, časť uhrádza štát, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, občas prispejú sponzori a dobrí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

O vytváranie chránených bývaní je záujem na celom Slovensku. Združenie v súčasnosti školí ľudí z mimovládnych organizácií, miestnych združení na Slovensku, zo samosprávy a z okresných úradov. Najviac sa o chránené bývanie zaujímajú rodičia, ktorí si uvedomujú, že tu nebudú naveky, a hľadajú možnosti, ako zabezpečiť svoje dieťa. Sú aj prípady, že rodičia sú ochotní nechať byt svojmu dieťaťu s mentálnym postihnutím.

„Mnoho rodičov si hovorí: Kým som tu, postarám sa o svoje dieťa. Čo však potom? Je lepšie, aby sa postihnutí ľudia začali učiť žiť samostatne skôr, kým ešte ich blízki žijú, a nie potom, keď prežívajú stres zo straty blízkeho človeka, pri vytrhnutí zo známeho prostredia,“ hovorí Michalíková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu