
Britský, americký a sýrsky zástupca v Bezpečnostnej rade OSN Jeremy Greenstock, John Negroponte a Faysal Mekdad dvíhajú ruku za prijatie rezolúcie o Iraku. FOTO - REUTERS
Rezolúciu podporilo všetkých pätnásť členov rady.
Spojené štáty dokument chápu tak, že pokiaľ sa Irak nepodvolí, môžu proti nemu použiť silu. Ak OSN v prípade porušovania rezolúcie Irakom nebude schopná donútiť Bagdad k odzbrojeniu, nie je žiadnemu štátu bránené, aby to presadil samostatne. „Je to skúška irackých zámerov,“ zhodnotil rezolúciu americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte.
Prezident George Bush prijatie rezolúcie privítal a uviedol, že jej neplnenie môže Iraku priniesť tie „najhoršie následky“. Dodal, že teraz prichádza pre Bezpečnostnú radu „ťažšia časť“ úlohy, ktorá spočíva vo vynútení rezolúcie.
Bagdad naopak reagoval obvinením na adresu Ameriky. Američania vraj len stupňujú tlak v snahe odstrániť bagdadský režim.
Schválenie rezolúcie vyjadruje spoločnú vôľu medzinárodného spoločenstva po vyriešení irackej krízy, povedal generálny tajomník OSN Kofi Annan. „Cesta bude ťažká a nebezpečná. Jej cieľom je dosiahnuť mierové odzbrojenie Iraku,“ vyhlásil generálny tajomník.
Rezolúcia dáva inšpektorom silnejší mandát, ktorý im umožňuje vstup do všetkých vytypovaných objektov vrátane Saddámových palácov. Akékoľvek porušenie rezolúcie bude znamenať, že Irak sa nemá v úmysle odzbrojiť.
Rokovania o texte rezolúcie trvali dva mesiace. Prielom prišiel vo štvrtok, keď sa dohodli Spojené štáty a Francúzsko. Francúzsko, rovnako ako Rusko, sa obávalo, že pôvodný návrh umožňoval automatické jednostranné použitie sily proti Iraku bez predchádzajúceho prerokovania tohto kroku Bezpečnostnou radou.
Washington urobil po kritike niektoré významné ústupky. Konečný text stále rešpektuje americké kľúčové požiadavky, teda sprísnenie zbrojných inšpekcií a ponechanie voľnej ruky Američanom pre vojenskú akciu proti Bagdadu, pokiaľ inšpektori oznámia, že Bagdad neplní rezolúciu. Na žiadosť Francúzska a Ruska nová rezolúcia ráta s tým, že v prípade jej akéhokoľvek porušovania Irakom, o ktorom budú inšpektori informovať, sa rýchlo zíde Bezpečnostná rada. Tá by potom zvažovala ďalšie kroky, ale USA na základe textu rezolúcie necítia potrebu čakať s prípadným úderom proti Iraku na druhú rezolúciu OSN.
„Žiadny text nie je dokonalý,“ komentoval „tienisté stránky“ rezolúcie hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia Francois Rivasseau. Paríž rezolúciu privítal ako „poslednú šancu“ pre Saddáma Husajna.
Inšpektori museli opustiť Irak v roku 1998. Spojené štáty sa obávajú, že odvtedy Bagdad vyvíjal chemické a biologické zbrane a pokúsil sa o získanie jadrových zbraní.
(čtk)