
Mnohé sociálne slabšie rodiny doteraz váhali, či nájomný byt kúpiť, alebo nie. Zvýšenie nájomného vo dvoch krokoch až na nákladové nájomné ich zrejme presvedčí. Slovensko sa tak v priebehu dvoch rokov môže stať krajinou s najvyšším podielom obyvateľov, bývajúcich „vo svojom“. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Nájomné byty vo vlastníctve obcí a družstiev je možné previesť do osobného vlastníctva kedykoľvek. Napriek tomu, že mnohí čitatelia dostali informáciu, podľa ktorej sa žiadosť o odkúpenie bytu musí podať do konca roka, zákon nestanovuje žiaden konečný termín prevodu.
„Bola snaha ukončiť predávanie bytov za zostatkovú hodnotu podľa osobitného zákona. Vlani však takáto úprava v parlamente neprešla,“ povedal denníku Sme riaditeľ bytového odboru Magistrátu Alexander Baroš. „Jediný termín, ktorý je záväzný, sa týka času odovzdávania bytov. Byty postavené od druhej polovice roku 1998 sa už nemôžu predávať podľa zákona 182 za zostatkovú hodnotu, tie môže obec predať len za nadobúdaciu cenu.“
Po schválení zákona číslo 182 bol od roku 1993 obrovský záujem o odkúpenie bytov. Väčšina bytového fondu vo vlastníctve obcí a družstiev sa za desať rokov previedla do vlastníctva nájomníkov. „Pred desiatimi rokmi sme mali v správe 2526 bytov, ktorých vlastníkom bola mestská časť. Z toho sme predali 2236 bytov, pri asi šiestich bytoch nemáme ukončený prevod,“ povedal denníku SME riaditeľ Bytového podniku Podunajské Biskupice Vladimír Blažiček. Podnik pod jeho vedením spravuje už len 290 bytov v obecnom vlastníctve.
Podľa riaditeľa Baroša sa za desať rokov z majetku mesta previedlo 80 percent bytov. „Z hľadiska mestského rozpočtu by sa mohlo zdať, že by sme privítali ukončenie predaja za zostatkovú hodnotu. Za byty by sme dostali viac. Na druhej strane však máme byty v domoch, kde je zmiešané vlastníctvo. Nájomné je regulované a mnohokrát prerobíme na tom, že sme nútení udržiavať bytový fond, ktorý nezarába,“ povedal nám Alexander Baroš.
Po tom, ako rezort výstavby uverejnil zámer zvýšiť regulované nájomné od budúceho roka o 90 percent a o rok neskôr o ďalších 60, sa mnohí doterajší váhaví nájomníci snažia byty odkúpiť. „Cítime to na našej agende, znovu pribúda žiadostí. Mnohí si pravdepodobne spočítali, že odkúpiť byt je výhodnejšie,“ povedal Baroš. Mnohé obecné zastupiteľstvá by nepríjemne zasiahlo predávanie za nadobúdacie alebo trhové ceny. Ako vtipne poznamenal riaditeľ Baroš „najmä staršie byty v panelákových domoch by sme mali radšej rýchle rozdať a tešiť sa z toho, že nás už nezaťažujú“.