ho úradu justičnej polície Bratislava I kapitán Dušan Heuer však stíhanie zastavil: „Podľa môjho názoru nešlo o trestný čin.“
Na spoločnosť VAB Sipox bol 7. mája 1998 vyhlásený konkurz. Správcom konkurznej podstaty sa stal Július Koutun. Ten pracuje ako advokát v budove na Rajskej ulici, kde sídlia Majského firmy a kancelária Majského advokátov Milana Ružbárskeho a Ladislava Kuruca. „Súhlas dal najväčší veriteľ VÚB a súd,“ povedal o predaji Koutun.
Po vyhlásení konkurzu odhadol znalec majetok VAB Sipox približne na jednu miliardu dvesto miliónov korún. V druhom ponukovom kole však firmu získal za 25 miliónov korún jediný záujemca - firma TS Slovakia, a. s. Krátko po kúpe prenajal nový majiteľ všetky výrobné aj nevýrobné priestory spoločnosti Tatra Sipox, a. s., Bánovce nad Bebravou. V Predstavenstve Tatra Sipoxu bol aj Jozef Majský. K firme sa teda dostal naspäť. Koutun tvrdí, že o tom, že za kupujúcou firmou bol opäť Majský, nič nevie.
TS Slovakia mal podľa našich informácií založené účty v dvoch bankách. Vo VÚB Bánovce nad Bebravou a v Tatra banke v Bratislave. K účtu v Tatra banke však jej zástupca Peter M., ktorý bol tiež obvinený, nemal podpisové právo. Tým disponoval Jozef Majský alebo aj jeho syn Erik.
Firma TS Slovakia, ktorá vznikla až po vyhlásení konkurzu - 25. 8. 1998, bola nakoniec odpredaná firme Luxor Press. Firmu zastupuje podnikateľ, ktorý podľa českého obchodného registra figuruje s Majským v niekoľkých firmách (Sipox International, Liaz Sipox). Od apríla 2001 je členkou predstavenstva Luxoru napríklad aj Eva Majská.
Majský firmu VAB sprivatizoval začiatkom deväťdesiatych rokov. Dodnes za ňu štátu nezaplatil. Navyše za tritisíc zamestnancov neplatil sociálne odvody.
Podľa vyšetrovateľa Heuera sú Majský a podnikateľ, ktorý bánovský Sipox najprv kúpil a vzápätí opäť predal firme blízkej Majskému, nevinní. Išlo vraj iba o obchodnoprávne vzťahy.
MONIKA ŽEMLOVÁ