Vyjednávač únie pre Slovensko Dirk Meganck varuje vládu pred zmätkom okolo RómovBRATISLAVA - Ak kandidátske krajiny držia spolu, je pre Európsku úniu zložitejšie presadiť podmienky, ktoré budúce členské krajiny znevýhodňujú, povedal včera v Bratislave vyjednávač Európskej komisie pre Slovensko Dirk Meganck. Neočakáva však, že by kandidáti nakoniec spoločne odmietli finančné návrhy únie a zablokovali tak dohodu.
„Dobre si uvedomujeme stanoviská Visegrádu, v niektorých prípadoch všetkých desiatich kandidátskych krajín,“ povedal Meganck pre SME. „Čím viac sú kandidáti spojení, tým sú silnejší a tým zložitejšie je pre úniu s tým bojovať. Balík, ktorý ponúka únia, je dobrý.“
Únia podľa Megancka vie, že kandidátske krajiny nie sú spokojné, najmä v otázke priamych platieb, verí však, že sa dospeje k dobrému kompromisu. „Priame platby sú jedným z najťažších problémov. Únia pozorne počúva kandidátske krajiny, ktoré sa snažia o skrátenie prechodného obdobia, kým budú dostávať platby v plnej výške. Ale v tomto štádiu vám neviem povedať nič o tom, aký bude výsledok,“ povedal. Život v Bruseli je dnes podľa neho „veľmi hektický“.
Meganck sa včera stretol aj s vicepremiérom Pálom Csákym a podpredsedníčkou parlamentu Zuzanou Martinákovou a rokoval aj o probléme, ktorý vznikol po rozhodnutí vlády zaradiť rómsku agendu pod ministerstvo kultúry. Vláda by sa podľa neho mala čo najskôr zhodnúť na jasnom stanovisku. „Je zrejmé, že predchádzajúca vláda prijala pozitívne rozhodnutia. Akékoľvek rozhodnutia prijme terajšia vláda, mali by byť transparentné a jednotné. Je potrebná jasná politika, a nie zmätená situácia,“ povedal.
Martináková tvrdí, že rómska agenda by mala patriť priamo pod predsedu vlády alebo niektorého z podpredsedov. Podľa jej názoru by úplná zmena doterajšej koncepcie riešenia rómskej otázky Slovensko vystavila kritike Európskej komisie, Svetovej banky a ďalších zahraničných organizácií, ktoré prispievajú na projekty na pomoc slovenským Rómom.
Meganck označil Slovensko za krajinu „pripravenú“ na vstup do únie v roku 2004. Upozornil však, že aj v roku 2003, po skončení predvstupových rokovaní, bude Európska komisia sledovať situáciu u nás. V tzv. monitorovacej správe zhodnotí, ako krajina plní to, čo sľúbila pri uzatváraní kapitol.
BARBORA TANCEROVÁ