Ako si vynoviť domácnosť

Zariadiť si nanovo domácnosť nie je jednoduché. Keď človek zváži svoju finančnú situáciu, prvé nadšenie rýchlo opadne. Odrazu zistí, že roky zabehaný rytmus akoby mu nedovolil vystúpiť z priestoru a prehodnotiť ho. Situácia je však podobná, aj keď zápasít


Steny v obývacej miestnosti sú natreté štyrmi druhmi bielej farby. „Možno by niekto povedal, že je to zbytočné plytvanie. Ale napríklad náter na kuchynskej linke má v sebe špeciálnu teflónovú zložku, odolnú proti nárazu. Tú istú farbu sme použili aj namiesto obkladačiek,“ hovorí Katarína Luptáková. „Chceli sme, aby kuchyňa bola svetlá, ľahko udržiavateľná, ale zároveň plnila svoju funkciu.“ Pult je natretý umývateľnou farbou, čo je vhodné predovšetkým kvôli malému synovi Jonatánovi. Na stenách je podobná kvalita farby namiešaná v inom základe, v rohoch akoby až trochu ružová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Katka s manželom Jozefom sa rozhodli, že v novom byte zrušia kuchyňu, aby tak získali priestor na pracovňu. Obývací priestor zväčšili, vysunuli ho na terasu, s ktorou je prepojený presklenou stenou – dôležitým zdrojom svetla aj tepla. Nenápadný a dômyselne riešený kuchynský kút so stienkou a barovým pultom je súčasťou obývacieho priestoru.



Po narodení dieťaťa si Luptákovci našli väčší byt v bratislavskom Starom Meste a určili si najbližšiu perspektívu asi tak na päť až sedem rokov. „Chceli by sme mať ešte jedno dieťa, takže momentálne uvažujeme predovšetkým v tom duchu, aby priestor vyhovoval deťom predškolského veku.“



„Náš byt tvoria dva trakty, každý má šírku iba 4,5 metra, ale sú dlhé. Jeden slúži ako denná, druhý ako nočná časť,“ hovorí Katarína Luptáková.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadiť si nanovo domácnosť nie je jednoduché. Keď človek zváži svoju finančnú situáciu, prvé nadšenie rýchlo opadne. Odrazu zistí, že roky zabehaný rytmus akoby mu nedovolil vystúpiť z priestoru a prehodnotiť ho. Situácia je však podobná, aj keď zápasíte s novým, prázdnym priestorom. Práve to je šanca pre bytového architekta. Necháte si poradiť a vpustíte ho „do seba“? „Pre bytového architekta je akýkoľvek priestor výzvou. Nemusí mať vždy jasnú predstavu, ale vidí veci komplexnejšie. Aby klient spolupracoval, je dôležité presvedčiť ho, že architektovi môže dôverovať,“ hovorí architektka Katarína Luptáková.

Investície do bytu sa oplatia

Niekedy stačí len malý zásah a priestor bytu sa okamžite zmení k lepšiemu.

„Ekonomické podmienky sa rýchlo menia a investície do bytu sa čím ďalej, tým lepšie zhodnocujú,“ hovorí Katarína Luptáková. „Je to svojím spôsobom typ sporenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Zásahy do priestoru by mali byť čo najuniverzálnejšie a zároveň šité na mieru konkrétnych ľudí, ktorí ho obývajú. Aj u nás už existuje skupina ľudí, ktorí vedia oceniť prácu interiérového architekta a dajú mu voľnú ruku. Samozrejme, dôležité sú pritom peniaze. Tie však nemusia architekta iba obmedzovať, môžu aj povoliť uzdu jeho fantázie.

Na úpravy treba povolenie

Zásahy do nového interiéru si často vyžadujú stavebné povolenie. K tomu treba list vlastníctva, ktorého vybavenie trvá zvyčajne pár mesiacov. Šanca na úpravu a zariaďovanie bytu pred nasťahovaním, ak nemáte iné bývanie, je preto malá.

Veci sú na poslednom mieste

Skrinka, stôl, sofa či polička interiér zútulňujú a človek ich môže najrýchlejšie vymeniť.

V porovnaní s rekonštrukčnými úpravami, ktoré s tvorbou interiéru úzko súvisia, stoja totiž najmenej peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

„Z hľadiska času je najvhodnejšie investovať do toho, čo by malo najdlhšie vydržať,“ hovorí architektka. Preto sú predmety, s ktorými sa v byte hýbe, v hierarchii dôležitosti až na poslednom mieste.

Pravý uhol je ten pravý

Pri vstupe do interiéru ihneď oslovia detaily. Jednoduchý, nerušivý, dobre vymyslený a urobený detail je možno nákladnejšou, ale vždy dobrou investíciou.

„V rovných, jednoduchých líniách a pravých uhloch sa človek nemôže pomýliť. Je to jedna z najdôležitejších vecí v bytovom dizajne,“ upozorňuje Katarína Luptáková.

Farba je v interiéri dominantná

Výber farebných náterov je komplikovanejší. V každom prípade – farba, či už umývateľná, lesklá matná alebo štrukturovaná, ovplyvňuje interiér dominantne.

„Veľmi často ľuďom radím – ak chcú v interiéri použiť nejakú odvážnejšiu farbu, najlepšie je otestovať viac druhov a prípadne si ich na chvíľu aj vyskúšať,“ hovorí K. Luptáková.

SkryťVypnúť reklamu

Farba reaguje na dopad svetla, inak sa správa v tieni a inak pri dennom či umelom osvetlení. Dôležité je, akú náladu vytvára v spolužití s doplnkami a materiálom, napríklad s drevom. (ea)

Ako si spraviť v byte pohodu

Ústredným miestom bytu je zväčša obývačka. Stále viac sa však stáva kinom a jej spoločenská funkcia sa stráca. Ak ju chcete zachovať, skúste televízor premiestniť do samostatnej miestnosti, alebo ho dajte do skrinky. Dôležité je tiež oddeliť od obývačky pracovný priestor – napríklad posuvnou priečkou alebo policami.

Na podlahe nešetrite

Pri podlahe je podstatná kvalita, pretože sa jej stále dotýkame. Materiál treba vyberať podľa charakteru priestoru.

Kam s vecami

Úložný priestor sa dá najlepšie a najnenápadnejšie vyriešiť policovými systémami na mieru, mobilnými kontajnermi a zásuvkami. Vo väčšine štandardných bytov nie je na odkladanie dosť miesta, preto treba dômyselne využiť aj menej funkčné zákutia vo všetkých dostupných častiach bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Osvetlenie dodáva atmosféru

Dobré svetlo netreba riešiť systémom – čím viac lámp, tým viac svetla. Lampy sú dôležité skôr pre atmosféru. Vpustite si do bytu čo najviac denného svetla. Pri umelom osvetlení je dôležitá intenzita, poloha aj tvar svietidiel. Už pri hrubých úpravách si rozmyslite, kam dáte lampy vzhľadom na ostatné zariadenie.

Nábytok zlaďte s doplnkami

Nemusíte sa báť kombinácie materiálov, tvaru ani farieb doplnkov, dôležité však je, aby boli kvalitné a vytvárali vyvážené kompozície. Niekde sa žiada použiť kontrastnejšie farby, inde tlmenejšie. Napríklad bledé pastelové farby v kombinácii s hliníkom a bielym drevom pôsobia dojmom ľahkosti a vzdušnosti, dodávajú pocit voľnosti v interiéri. Biela farba priestor neutralizuje a zväčšuje, malé doplnky výrazných farieb môžu zase dodať jednoduchému interiéru ten pravý šmrnc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu