* Dovedna 110 najlepších diel z amerického a českého obdobia českého maliara Alfonza Muchu predstaví výstava Alphons Mucha v USA, na Morave a v Čechách, ktorú sprístupnili v Pállfyho paláci Galérie mesta Bratislavy. Výstavný projekt pripravil známy manažér v oblasti výtvarného umenia, zberateľ a niekdajší čs. reprezentant v tenise Jan Kukal a tvorí druhú časť projektu Paríž 1900, ktorý mohli priaznivci Muchu navštíviť v GMB už pred dvoma rokmi. Expozíciu tvoria maľby, kresby, vitráže, knižné ilustrácie, prvé československé bankovky, známky, ocenenia a vyznamenania i fotografie autora pochádzajúce zo zbierok českých múzeí a galérií. Dvadsať z nich však na Slovensko poputuje zo súkromných zbierok.
O veľkosti a nákladnosti výstavy svedčí i skutočnosť, že na jej realizáciu bolo použitých približne 45 miliónov a podľa Kukala je „tou zaujímavejšou časťou projektu Paríž 1900“. Na steny Pálffyho paláca sa pritom dostanú diela, ktoré dosiaľ neopustili územie Českej republiky a s ktorých zapožičaním musel súhlasiť minister kultúry a primátor hlavného mesta Prahy. Ide najmä o rozmerné plátno Přemysl Otakar II., kráľ železný a zlatý, s ktorého umiestnením mala galéria i nemalé problémy. Historické výjavy na maľbe - svadba kniežaťa Přemysla z 13. storočia - sa viažu aj k Bratislave. Výstava Alphons Mucha v USA, v Čechách a na Morave sa koná na počesť summitu NATO v Prahe a záštitu nad ňou prevzali minister zahraničných vecí Eduard Kukan a minister kultúry Rudolf Chmel. Potrvá do 19. januára 2003.
* Národné osvetové centrum v Bratislave plánuje uskutočniť reprízu výstavy vo februári 2003 v metropole Slovenska a výber z tohtoročnej kolekcie bude vystavený o mesiac aj vo Svitavách v Českej republike.
Prevahu farebnej fotografie nad čiernobielou v počte i kvalite členovia poroty pod vedením Františka Tomíka vysvetľujú jednak dostupnosťou a jednoduchosťou spracovania v minilaboch oproti časovej, technickej i finančnej náročnosti samostatného individuálneho spracúvania čiernobieleho procesu. Porota pozitívne hodnotila aj príchod nových autorov, medzi ktorými sa čoraz častejšie objavujú ženské mená.
* Obrazy je názov výstavy českých výtvarníkov Marty a Pavla Vavrysovcov, ktorú otvorili v priestoroch divadla Štúdia L&S. Prezentácia je súčasťou 9. ročníka festivalu České divadlo 2002 a obrazy autorov sú dynamickým a expresívnym vyjadrením človeka a jeho pôsobenia v divadle. Kurátorom výstavy je Bohumír Bachratý a záujemcovia si ju môžu pozrieť do 4. decembra.
* Doteraz neznáme a podľa odborníkov aj najpresnejšie mapy Slovenska 18. storočia sprístupnilo v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave Múzeum kultúry karpatských Nemcov. Podľa organizátorov práve v druhej polovici 18. storočí vznikli pre potreby armády habsburskej monarchie najpresnejšie mapy územia Slovenska. Na tvorbe týchto pozoruhodných diel sa podieľal aj Samuel Mikovíni, prelomová osobnosť v dejinách uhorskej kartografie. Jeho mapy stolíc dnešného územia Slovenska a I. vojenského mapovania patria medzi najhodnotnejšie. Všetky vystavené artefakty národnej minulosti Slovenska majú podľa organizátorov aj vysokú esteticko-názornú a dokumentačnú hodnotu. Výstava potrvá do 30. januára 2003.
SNINA
* Víťazné práce celoštátnej fotografickej súťaže Amfo a Diafoto predstavili na výstave v priestoroch Domu Matice slovenskej v Snine. Súťaž amatérskej fotografie a diapozitívov je trojstupňová (regionálna, krajská a celoštátna) bez tematického zamerania. Mladí autori, deti a mládež do 18 rokov súťažili len v kategóriách farebnej a čiernobielej fotografie. Dospelí amatérski tvorcovia mali súťaž rozšírenú o kategóriu farebného diapozitívu. Zo všetkých ôsmich krajov Slovenska postúpilo do celoštátneho kola cez poroty krajských a okresných kôl 638 fotografií od 226 autorov a 98 diapozitívov od 15 autorov. Tohtoročná súťažná kolekcia obsahovala pestrú paletu tematicky, žánrovo i technicky rôzne zameraných a orientovaných fotografií. Od jednoduchých záznamov z ciest po rôznych častiach sveta, cez dôkladné dokumentárne mapovanie svojho bezprostredného okolia až po mimoriadne invenčnú inscenovanú fotografiu. Expozícia potrvá do 2. decembra. (tasr, sita)