Tenis už dnes nie je baletom, ale skôr prehliadkou sily. Serena (vľavo) a Venus Williamsové vynikajú najrýchlejším servisom – sú schopné podať rýchlosťou 200 km/h.
1 – Daniela Hantuchová.
Chris Evertová: Aj v romantickej skladanej sukni bola Chris Evertová postrachom súperiek
Suzanne Lenglenová pobehovala na dvorcoch vo vlajúcej sukni a hodvábnych pančuchách. V 20. rokoch si tak vydobila titul najodvážnejšej tenistky.
„Že sa médiá zaoberajú dokonca aj dĺžkou mojich nôh? Myslím si, že je to niečo, čo patrí k dnešnému tenisu. Ľudia sa chcú baviť, a tak sa zaujímajú aj o podobné veci. Ja sa však koncentrujem radšej na hru.“
Daniela Hantuchová počas tohtoročného Wimbledonu
Kým vo svojich začiatkoch, koncom 19. storočia, bol ženský tenis viac-menej spoločenskou udalosťou, na ktorej sa predvádzali noblesné dámy v dlhých róbach, dnes je už dravým biznisom, prehliadkou módy, značiek a reklamných aktivít. Ale aj ukážkou toho, ako sa dostať k miliónovým kontám. To všetko je, samozrejme, v rebríčku dôležitosti až za športovým výkonom.
Športovkyne i manekýnky
Vypadnú, alebo nevypadnú? V tomto prípade nešlo o to, či niektoré hráčky prejdú alebo neprejdú sitom kola na turnaji. To sa len bývalá hráčka Top Ten Pam Shriverová, ktorá je dnes komentátorkou americkej športovej televíznej stanice, počas Australian Open 2001 v Melbourne sama seba pri každom údere Venus Williamsovej pýtala – vypadnú, alebo nevypadnú?
Otázka sa týkala pŕs v maxivýstrihu americkej tenistky, ktorý pútal oči divákov v hľadisku a pri televíznych obrazovkách možno viac ako hra na dvorci.
Venus Williamsová spolu so sestrou Serenou vniesli naozaj do súčasného tenisu štýlovosť a originalitu v obliekaní.
„Mám rada pekné veci, aj ony patria k príjemným stránkam života. Či už ide o šaty, či o šperky. Nie vždy a všade si musím aj niečo kúpiť, ale pohľad na pekné veci ma fascinuje. A keďže aj môj šport súvisí s estetickým cítením a módnosťou, rozhodla som sa doma navštevovať školu módnych návrhárok. Baví ma to, hoci sú tam oveľa lepší ako ja. Podarilo sa mi však už navrhnúť dizajn pre najväčšiu americkú firmu, ktorá vyrába kožené veci. Okrem toho navštevujem kurzy interiérovej architektúry, ktoré o dva roky skončím,“ povedala nedávno Venus.
Míľniky tenisovej módy
V tenise nie je zriedkavosťou, že športová hviezda sa podieľa aj na tvorbe vlastnej kolekcie, alebo si ju dokonca navrhuje sama. Spájanie tenisu s módou však nie je žiadnou novinkou. Od druhej polovice devätnásteho storočia, keď tenis nastúpil z viktoriánskej Veľkej Británie víťazné ťaženie po svete, bol vždy módnym a estetickým športom. Vtedy sa však ešte za módne predvádzanie toho, čo sa dobre predávalo, nedostávali žiadne šeky.
A ktoré mená z histórie tenisových dvorcov spájali svoje športové úspechy s nekonvenčným imidžom?
Hviezdou z konca 19. storočia bola Maud Watsonová, ktorá v roku 1884 vyhrala historicky prvú ženskú wimbledonskú dvojhru. Vo finále zdolala vlastnú sestru Lilian. Do svetového tenisu sa zapísala nielen hrou a úspechmi, ale aj nádhernými bielymi šatami po členky, ktoré v tom čase označovala mužská časť publika za provokujúce.
Za najiskrivejšiu a najodvážnejšiu tenistku v histórii sa dodnes považuje elegantná Francúzka Suzanne Lenglenová, ktorá v dvadsiatych rokoch pobehovala po dvorci vo vlajúcich sukniach a hodvábnych pančuchách. Bola známa napríklad aj tým, že počas hry jedného zo šiestich víťazných Wimbledonov si potiahla z malej fľaštičky koňaku. Zrejme pre jej vzdušné oblečenie ju redaktori časopisu Time označili za „ľahšiu ako vzduch“. Jedna z najlepších tenistiek všetkých čias udávala tón nielen v móde na dvorcoch, známa bola aj jej úzka spolupráca s prestížnym francúzskym módnym návrhárom Jeanom Patouom.
Po Lenglenovej otvorila ďalšiu módnu éru Američanka Helen Jacobsová. Okrem toho, že počas svojej kariéry vyhrala deväť grandslamov (v roku 1936 Wimbledon), bola známa aj tým, že všetky zápasy hrala v krátkych pánskych nohaviciach.
Američanka Gussy Moranová sa okrem výkonov a farebne lemovaných bielych nohavičiek zapísala do histórie aj výrokom, ktorý súvisel so spodnou bielizňou. V roku 1949 sa takto „posťažovala“ novinárom: „Mám obrovské problémy. Všetci sa mi očividne dívajú pod sukňu, a ja mám potom veľké starosti, ako sa koncentrovať na hru.“
V šesťdesiatych až sedemdesiatych rokoch nastúpili na dvorce skladané sukničky a blúzky s golierikmi. Takto hrávali Margareth Courtová, Virginia Wadeová, Billy-Jean Kingová, Chris Evertová i Evonne Goolagongová-Cawleyová.
Od osemdesiatych rokov až doteraz prevládajú tričká s úzkymi ramienkami i krátkymi rukávmi, sukničky, ale aj šortky s rozličnými strihmi. Inakšiu fazónu volí Adidas pre Annu Kurnikovovú, Puma pre Serenu Williamsovú, Reebok pre jej sestru Venus, Nike pre Danielu Hantuchovú či Mary Pierceovú alebo Fila pre Jennifer Capriatiovú.
Ešte v osemdesiatych rokoch sa o výraznejšiu revolúciu v odievaní pokúsila Američanka Anne Whiteová. Jej úbor – biela súvislá kombinéza – však Britov v konzervatívnom Wimbledone, kde dodnes platí pravidlo o bielej farbe „bieleho športu“, tak šokoval, že podobné oblečenie na tomto turnaji okamžite zakázali.
Reklama, zmluvy, milióny
Módna prehliadka sa stala už neoddeliteľnou súčasťou každého turnaja. Dokonca mnohé hráčky, ktoré zďaleka nedosiahli na vrchol, sú vďaka svojim fyzickým prednostiam a imidžu, ktorý im dodáva príťažlivé oblečenie, oveľa populárnejšie, známejšie, a tým aj bohatšie, ako tie, čo dosahujú vynikajúce výkony, ale vzhľadom až natoľko nepriťahujú.
„Keď nájdete niekoho, kto hrá tenis ako Navrátilová, a vyzerá pritom ako Marilyn Monroe, máte vyhrané,“ povedal Mark McCormack, zakladateľ IMG, najmocnejšej reklamnej agentúry sveta, ktorá robí manažéra sestrám Williamsovým, londýnskym filharmonikom i pápežovi. To, že nie je vždy podmienkou hrať tenis tak ako Navrátilová, potvrdzuje ruská kráska Anna Kurnikovová, ktorá hrala už takmer na 120 turnajoch, a ani jeden nevyhrala. Tento „rekord“ však úspešne vyrovnáva desiatkami miliónov dolárov za reklamu.
McCormack, od ktorého Kurnikovová utiekla ku konkurenčnému Octagonu, odhaduje hodnotu jej zmlúv na 15 miliónov dolárov ročne.
„Na niekoho, kto ešte nevyhral žiaden turnaj, zarába Anna obrovské peniaze,“ hovorí McCormack. „Všetko je to však otázka ponuky a dopytu. Keď Madonna odspieva pár koncertov a dostane desať miliónov dolárov, nikto sa tomu predsa nečuduje.“
Kým sestrám Venus a Serene Williamsovým robil manažéra otec Richard, držal ich od tenisového biznisu trochu bokom. Odkedy sa však ich obchodné aktivity dostali do rúk IMG, inkasujú také sumy, že ich nestačia počítať. Okrem 40 miliónov dolárov od Reeboku pre Venus dostávajú obe sestry sedem miliónov za reklamu na žuvačku Wrigley‘s. V osemdesiatsedemročnej histórii značky sa k reklame na ňu dostali ako prvé športovkyne. Za ďalšie milióny propagujú kozmetiku, telekomunikačnú spoločnosť, platobné karty i minerálku, ktorá je podľa reklamného sloganu „O 800 percent lepšia“ ako normálna voda, pretože ju pijú práve zázračné sestry. To, že fenomén Venus a Sereny Williamsových presiahol hranice športu, potvrdil aj rok 2000, keď sa objavili v jednom z dielov kresleného seriálu o Simpsonovcoch.
Asi bude čosi pravdy na slovách pána Jaegera, otca Andrey Jaegerovej, jednej z najtalentovanejších tenistiek zo začiatku 80. rokov, ktorý vyhlásil: „Niet na svete školy, ktorá by vás naučila zarábať ročne milión dolárov.“
Tenis je podľa toho ozajstnou „univerzitou biznisu“. A ženy v ňom tiež poriadne zarábajú.
V tomto roku bolo v sérii WTA 63 turnajov, na ktorých sa tzv. Prize money, teda sumy určené na vyplácanie prémií, pohybovali od niekoľko stotisíc až po 2,8 milióna dolárov. Takouto sumou je dotovaný napríklad turnaj v Miami. Turnaj v Indian Welse, ktorý samy hráčky označili za ich najobľúbenejší vo WTA Tour a ktorý v tomto roku vyhrala Daniela Hantuchová, je o 700-tisíc dolárov „lacnejší“. Za najemancipovanejšiu tenisovú šou sveta možno označiť septembrový US Open v New Yorku. Je to jediný turnaj, na ktorom ženy berú víťazné šeky v rovnakej výške ako muži. Aj v tomto roku si tu Serena Williamsová pripísala na konto 900-tisíc dolárov. A z celkovej sumy Prize money vo Flushing Meadows – 16 174 200 dolárov – sa ženám ušla presná polovica.
FOTO – AFP a TASR
Autor: JANA FRANKOVÁ