Ak diktátor Saddám Husajn nebude spolupracovať, Irak čakajú „vážne následky“. Takmer s istotou bude nasledovať vojna. Všetko má však v rukách jediný človek: Saddám.
Amerika dala Iraku poslednú šancu, a preto má v tejto chvíli na svojej strane väčšinu spojencov. Rezolúcia je jej úspechom.
Po rokoch sporov v Bezpečnostnej rade sa podarilo získať podporu všetkých členov. Za rezolúciu hlasovali Francúzi i Číňania, ktorí do poslednej chvíle váhali. Áno povedali aj Rusi, ktorí boli nespokojní ešte aj ráno pred hlasovaním a podporil ju dokonca aj priamy sused Iraku – Sýria. Bush tak zmietol obvinenia, že ignoruje svet a chce krízu riešiť sám.
Skoro všetci predpokladajú, že Saddám podmienky rezolúcie nesplní. Naznačil to dokonca aj iracký vyslanec v OSN. Otázkou zostáva, čo sa stane potom.
Vojnu v Iraku rezolúcia nezmietla zo stola, len ju oddialila. Iraku dáva už len 105 dní. Dovtedy musia inšpektori podať Bezpečnostnej rade správu. Odpočítavať sa začalo včera večer.
Rezolúcia dáva Iraku harmonogram: do siedmich dní musí potvrdiť ochotu rezolúciu plniť, do mesiaca potom predložiť kompletný zoznam svojich chemických, biologických a jadrových zbraní a dátumy, kedy ich odovzdá. Ešte pred Vianocami sa tak dá očakávať prvý vážny spor. Je možné, že sa inšpektori do krajiny ani nedostanú.
Ak Irak nebude podmienky plniť, opäť sa zíde Bezpečnostná rada OSN. Prezident George Bush ale včera upozornil, že potom už Amerika nebude čakať. Saddám aj svet musia byť pripravení, že príde vojenská akcia.
O americkom odhodlaní viac neváhať nikto nepochybuje. Generálny tajomník OSN Kofi Annan preto iracké vedenie vyzval, aby „v záujme vlastných ľudí a v záujme svetovej bezpečnosti využilo príležitosť“.
Bush z Bieleho domu povedal, že dúfa, že všetko prebehne mierovou cestou. „Ak to však na odzbrojenie Iraku bude nutné, Spojené štáty s priateľmi zareagujú svižne a tvrdo a urobia to. S tým si nemusíte robiť starosti.“ (kos)
Viac na 8. strane