spravidla večer. Umelé osvetlenie si preto plánujeme tak, aby jednotliví členovia rodiny mohli nerušene relaxovať a pracovať zároveň. O rozmiestnení svietidiel rozhodne vo veľkej miere účel a využitie miestnosti.
Centrálnym priestorom bytu je obývacia izba alebo obytná hala. Niekto ju zariaďuje výlučne na oddych, spoločenské a rodinné posedenia, iní v nej umiestnia jedáleň, pracovný kút, alebo rodinnú knižnicu. Centrálne zavesené stropné svietidlo je síce dominantným prvkom obývacej izby a priestor rovnomerne presvetlí, neumožňuje však optické členenie miestnosti na jednotlivé funkčné zóny. Esteticky a účelne sa uplatní nad jedálenským stolom alebo konferenčným stolíkom. Doslova šperkom interiéru sa stávajú svietidlá neobvyklých tvarov a kompozícií, vytvorené špičkovými dizajnérmi. Pri pozeraní televízie dávame prednosť tlmenému osvetleniu, ktoré šetrí náš zrak. Pri čítaní potrebujeme kvalitný lokálny zdroj svetla, napríklad stojanovú alebo nástennú lampu so žiarivkou alebo halogénovou žiarovkou. Na pracovnom stole v obývačke, spálni alebo v samostatnej pracovni nesmie chýbať stolová pracovná lampa. Systém malých bodových svetielok s halogénovými žiarovkami nasmerujeme na umelecké predmety alebo starožitné či neobvyklé zariaďovacie ale i konštrukčné prvky, napríklad staré pôvodné trámy v podkroví. Dosiahneme zaujímavý a pôsobivý kontrast svetla a tieňa a zároveň si vytvoríme atmosféru, ktorá bude priaznivo vplývať na našu náladu.
Farebné jemné intímne svetlo patrí do spálne. Na nočnom stolíku nesmie chýbať malé stojanové svietidlo. Praktická je lampa s pohyblivým ramenom s nasmerovaním priameho osvetlenia pri čítaní alebo nepriameho osvetlenia miestnosti. Svetlo je dnes samozrejmosťou aj vo vstavaných šatníkoch či šatňových skriniach.
Detská izba je špecifickým mies-tom v byte. Jej zariadenie by sa malo postupne prispôsobovať veku dieťaťa. Pre najmenšie deti slúži na hranie, a preto v nej rozmiestnime jedno alebo viac stropných svietidiel na centrálne osvetlenie miestnosti. Najvhodnejšie je biele svetlo. Pre deti školského veku a pre študentov zariaďujeme pracovné miesta, často s umiestneným počítačom so stolovou pracovnou lampou s nastaviteľnou výškou a pohyblivým ramenom. Ako zdroj svetla je vhodná žiarovka alebo žiarivka. Na čítanie poslúži i nástenné svetlo v záhlaví postele alebo stojanová nočná lampa pri posteli. Menšie deti poteší dizajn s detským motívom a pestrejšia farebnosť svietidiel.
Kuchyňa ako špeciálne domáce pracovisko kladie vysoké nároky na dostatočne intenzívne osvetlenie pracovných plôch a kuchynských spotrebičov. Účelné a praktické je i vybavenie skriniek systémom vnútorného osvetlenia. Kompletný projekt a dodávka kuchynskej linky s odborným prístupom k riešeniu elektroinštalácie je dnes úlohou kuchynského štúdia, a preto návrh kuchyne prenechajme radšej odborníkom.
Osvetleniu kúpeľne sa v posledných rokoch venuje dosť veľká pozornosť. Súvisí to so zmenou v ponímaní kúpeľne ako miesta slúžiaceho nielen hygiene, ale i relaxu. Priame denné svetlo je rovnako prirodzené ako pre ostatné priestory bytu. Vhodným zdrojom umelého osvetlenia v kúpeľni sú bodové svietidlá umiestnené v strope i v blízkosti zrkadla, ale i rôzne typy nástenných svietidiel. Pre navrhovanie a inštaláciu svetelných aj zásuvkových elektrických rozvodov v kúpeľ-ni platia špeciálne normy a bezpečnostné pravidlá.
Komory a šatníky nasvietime úspornými typmi svietidiel. Komunikačné priestory osvetlené sústavou bodových svetiel budú pôsobiť reprezentatívne. Svietidlá s rozptýleným nepriamym svetlom navodia intímnejšiu atmosféru. Praktickým doplnkom je osvetlenie zrkadla. Z hľadiska bezpečnosti musíme inštalovať dostatočne intenzívne svetlo v schodišťovom priestore. *