Nohami pevne na zemi

Stáť pevne nohami na zemi vyžadujú nielen niektoré životné rozhodnutia ale aj taká „maličkosť“ ako je výber vhodnej podlahy. Správna a premyslená voľba vám zaručí atraktívny vzhľad interiéru aj bezproblémovú údržbu na dlhý čas.

Možností, ako a čím pokryť podlahu je naozaj veľa: od veľkoplošných kobercov cez linoleum, tzv. plávajúce podlahy s rozličnými druhmi povrchov, klasické drevené parkety, bambusové parkety až po korok a dlažbu. Pri počiatočnom rozhodovaní by sme si mali uvedomiť, kde sa miestnosť nachádza v rámci dispozície, ako ďaleko je vstup z exteriéru, prípadne aké veľké prevádzkové zaťaženie predpokladáme. Samozrejme, záleží aj na tom, aké priestory zariaďujeme a či sú určené len pre nás a členov rodiny alebo či v rámci svojho bývania máme aj firemnú kanceláriu. Blízkosť vonkajšieho vstupu dáva tušiť, že podlahová krytina bude musieť bez ujmy „pretrpieť“ nielen extrémne znečistenie prachom, blatom a vlhkosťou, ale aj rozličné obrusovanie pieskom a zachytenými kamienkami na podrážkach. Preto by priestory v priamom kontakte s exteriérom mali byť vybavené podlahovinami extrémne odolnými voči poškriabaniu a ľahko udržiavateľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda dať na podlahu? Začať môžeme starými známymi veľko-plošnými kobercami. Pokrývajú celú plochu miestností a na okrajoch v styku so stenami sa ukončujú obšívaním alebo rôznymi druhmi líšt. Široký výber zahŕňa množstvo jednofarebných, melírovaných aj rôznych vzorovaných druhov. Mnohí svetoví renomovaní výrobcovia ponúkajú celé kombinovateľné sady - od variácií veľkosti vzorovania, štruktúry a farebnosti až po bordúry a dezény, ktoré sa dajú spájať do obrazcov. Šikovný architekt tak má nepreberne veľa možností, ako stvárniť podlahu v jednotlivých miestnostiach, aby nepôsobila jednotvárne ale podčiarkovala a dotvárala štýl interiéru a vzhľadovo prezentovala aj účel miestnosti. Nezanedbateľným ukazovateľom kvality koberca je hustota viazania. Čím je koberec hustejší, tým vyššia zvykne byť jeho odolnosť. Všeobecne platí, že koberce z umelých priadzí sú ľahšie udržiavateľné ako z prírodných surovín. Prach a nečistoty zostávajú na povrchu umelého vlákna a neprenikajú do jeho štruktúry. Výrobcovia pomocou zaužívaných piktogramov udávajú, do akých priestorov sú ich výrobky určené.

SkryťVypnúť reklamu

Na doplnenie hladkých plôch z laminátu, drevených, kameninových či prírodných kamenných materiálov sa s úspechom používajú tzv. kusové koberce rôznych rozmerov a dezénov. Navodzujú príjemnejší a hlavne teplejší pocit z interiéru.

Dlažba sa v našich zemepisných šírkach používa hlavne v predsieňach a chodbách, ale v južnejšie položených krajinách ju môžete nájsť aj v obytných a kancelárskych priestoroch. Rozdeľujeme ju na glazovanú a neglazovanú. Glazované dlaždice sa vyrábajú z červenej alebo bielej hliny a na vypálený tzv. črep sa potom nanáša glazúra. Podľa počtu vypálení môžu byť jeden, dva a viackrát vypaľované. Technológia formovania zasa rozlišuje ťahané a lisované dlaždice. Neglazovaná porcelánová kamenina sa nazýva gres. Je materiálovo homogénna a rovnomerne prefarbená v celej hrúbke hmoty nielen na povrchu ako dlažba glazovaná. Neglazované keramické dlaždice sa vyrábajú aj s dezénom a štruktúrou prírodného kameňa napr. travertínu, žuly, mramoru a pieskovca a v rôznych povrchových úpravách, ako napr. leštená, pričom mierou nasiakavosti a odolnosťou voči oderu prírodné materiály predčia. Podlaha z prírodného kameňa má svoju nezameniteľnú krásu a eleganciu. Používa sa do reprezentatívnych priestorov a ako prírodný ušľachtilý materiál má aj svoju /nie práve najnižšiu/ cenu. Vyžaduje však pravidelnú a pomerne náročnú údržbu. Krása kameňa je v žilkovaní a drobných nepravidelnostiach. Hitom v podlahových materiáloch je bambus, ktorý sa najnovšie používa nielen na výrobu nábytku alebo na obloženie stien, ale aj na podlahy. Bambusové podlahy sú v porovnaní s drevenými odolnejšie voči vlhkosti - sú na ňu zo svojej domoviny zvyknuté, a tiež lepšie znášajú aj teplotné rozdiely. Môžu sa pochváliť väčšou tvrdosťou ako drevené podlahy z klasických driev ako buk a dub, no napriek tomu sú omnoho pružnejšie. Drevené podlahy (z drevených dosák, prípadne parkiet či vlisov) majú stále svojich skalných prívržencov, ktorí nie sú ochotní nahradiť vôňu prírodného dreva ani tým naj-dokonalejším syntetickým produktom. Plávajúce podlahy sú módou posledných rokov. Málokto si však uvedomí, že plávajúca podlaha nemusí byť len z laminátu. Termín „plávajúca“ znamená, že nie je pevne spojená s podkladom ani vertikálnymi konštrukciami. Tvorí len jednoliatu plochu medzi sebou navzájom spojenými kusmi položenú na podklade. Plávajúce podlahy môžu byť drevené, bambusové, laminátové aj korkové - záleží len na vrchnom materiále, ktorý tvorí nášľapnú vrstvu. Vhodnosť do bytových či komerčných priestorov je označená symbolmi panáčikov a budovy v zelenom poli. Čím viac panáčikov, tým je podlaha odolnejšia a znesie vyššie prevádzkové zaťaženie. Symbol domčeka so šikmou strechou znamená, že výrobok je určený do bytových interiérov, a symbol adminis-tratívnej budovy, že je určený do kancelárií.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si teda budete vyberať novú podlahu do pracovne alebo kancelárie, pozorne si všímajte hlavne parametre a charakteristiky uvádzané výrobcom. Fundovane vám poradia aj architekti a projektanti, ktorí sa permanentne oboznamujú so všetkými novinkami na trhu a ich konkrétne skúsenosti z praxe vás môžu upozorniť na riziká, ktoré vám podaktorí „šikovní“ predajcovia môžu aj taktne zamlčať. Okrem toho budú podlahu vnímať v širších dispozičných aj estetických súvislostiach a nezaujato posúdia vhodnosť vášho individuálneho výberu. Dokážu vám ušetriť financie na správnych miestach a nie na úkor kvality a užívateľského komfortu a pomôžu vám vyvarovať sa mnohých nepríjemných prekvapení. Pri voľbe podlahovej krytiny teda „stojte pevne nohami na zemi“ a vyberajte s rozmyslom! *

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu