BRUSEL, BRATISLAVA - Európska komisia neverí európskym podnikom a bojí sa, že falšovaním výsledkov môžu prichystať investorom rovnaký šok ako od konca minulého roku viaceré gigantické firmy z USA. Chce preto presadiť, aby spoločnosti, s ktorých akciami sa verejne obchoduje, povinne zverejňovali platy a odmeny manažérov.
Preventívne opatrenia majú zahŕňať nielen informácie o príjmoch manažérov firiem, ale aj právnu zodpovednosť členov predstavenstiev za pravdivosť účtovných výkazov. O odporúčaniach poradného orgánu Európskej komisie rokujú ministri financií členských krajín na práve prebiehajúcom summite.
Zatiaľ nie je jasné, ako by sa opatrenia dotkli Slovenska, ktoré by sa členom Európskej únie malo stať v roku 2004. „U nás sa nezverejňujú ničie platy a odmeny, je to dôverná a utajovaná informácia. Ak to bude potrebné, samozrejme, nebudeme proti, ak to prispeje k transparentnosti a bude to platiť pre všetkých,“ povedal hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan. Poznamenal však, že verejnosť možno ešte nie je pripravená stráviť informácie o platoch manažérov.
Šéf Taylor Nelson Sofres Ivan Šimek tvrdí, že on a jeho firma so zverejnením platu žiadny problém nemajú. „Rád by som vedel aj o ostatných, koľko kto zarába. Na burzách je to bežná prax, my to robíme,“ povedal.
V susednom Česku je zatiaľ zverejňovanie detailov platov šéfov tabu a miestni odborníci preto bruselskú iniciatívu vítajú. „Je to užitočné a asi by sme to mali podporiť,“ povedal českému denníku MF Dnes Pavel Kříž z účtovníckej firmy PricewaterhouseCoopers a prezident Komory audítorov.
Počas vlny krachov v USA vyšli najavo astronomické výšky platov, ktoré si šéfovia nechávali platiť v období, keď sa už ich podniky rútili do priepasti. Pol roka pripravuje sedemčlenná skupina právnikov nové pravidlá správania podnikov v Európe. Medzi opatreniami bude aj schvaľovanie platov a odmien manažérov akcionármi a úprava pyramídových štruktúr firiem, ktoré umožňujú aj menšinovej skupine akcionárov ovládnuť verejne obchodovateľné firmy. To je predovšetkým prípad Francúzska a Talianska. Nové pravidlá asi vyvolajú otras práve tam a v Nemecku a Španielsku. Naopak, ľahko by sa prispôsobila Veľká Británia, ktorá už má vyššie štandardy dohľadu pre podniky.
JANA BRONDOŠOVÁ