ej kontinentálnej súťaže. „V širokej verejnosti veľký, o inom neviem.“ Boli blahoželania? „Esemeskové od fanúšikov a našich bývalých hráčok,“ povedala trénerka nášho trinásťnásobného majstra.
Úspechy neposunuli finančnú krízu klubu, ktorá „sa už mesiace rieši“, ani vpravo, ani vľavo. Ružomberčanky sa terigali k Stredozemnému moru najlacnejším, ale i najzložitejším spôsobom. O deň neskôr než zvyčajne. Z Liptova cestovali do Viedne vlastnými autami, odtiaľ letecky do Barcelony s presadaním v Zürichu. Z Katalánska do Valencie potom ešte takmer štyristo kilometrov v prenajatých automobiloch. Na celý tento „špás“ si dvojnásobný euroligový šampión peniaze požičal. Čo by Ružomberčankám predtým trvalo zopár hodín, teraz zabralo celý deň a bez spánku.
„O tréningu v mieste zápasu nemohlo byť ani reči. Trochu sme si pospali a dnes o pol deviatej večer nastúpime s pokusom vyhrať druhé stretnutie skupiny,“ hovorila Natália Hejková, ktorá so svojimi zverenkami súperí s kontinentálnou elitou jedenásty rok. O hráčkach Valencie vie podľa mien. Na video nemohla pomyslieť a v klube vypli aj internet. Aj to niečo stojí.
„Euroligové zápasy sú pre hráčky jedinou odmenou v týchto čiernošedivých dňoch. O bojovnosti a chuti niečo dokázať nepochybujem,“ pochvaľovala si trénerka atmosféru v kolektíve, čo je síce krásne, ale nie samospasiteľné.
Ros Casares Godella Valencia je novým klubom, ale nástupcom slávnej Dorny, ktorá zvíťazila v Eurolige v rokoch 1992 a 1993. Práve na jej pôde v Llírii skúsili Ružomberčanky prvý raz Final Four súťaže. V tíme dnešných súperiek SCP sú štyri reprezentantky z nedávnych MS v Číne (Španielky skončili piate, najlepšie z Európy). Krídelníčku Amayu Valdemorovú zaradili do All Stars tímu šampionátu. Ďalšou basketbalistkou svetového mena je Austrálčanka (krídlo) Trisha Fallonová. Španielsky majster podľahol v prvom stretnutí v Schiu domácej Famile 55:74. Talianky sa však na túto sezónu posilnili o výborné Rusky Zasuľskú, Abrossimovovú a Američanku Scottovú.
PETER FUKATSCH