Vrátil sa čistokrvný rock! Skutočne?

The Strokes, The White Stripes, The Hives a ďalšie novodobé rockové skupiny sú považované za spasiteľov rock‘n‘rolluSú mladí, chudí, čiernovlasí, bieli. Názvy ich skupín sa začínajú na „The“ a končia na „s“. Netaja sa tým, že vedia maximálne tri akordy.


The Vines sú austrálskou odpoveďou na Nirvanu. Za úspechom sa presťahovali až do Los Angeles.


FOTO - ROLLING STONE


A svetové hudobné časopisy ich považujú za novodobých spasiteľov rock‘n‘rollu. Sú skutočne tou očakávanou mladou krvou, alebo ich význam prifarbili médiá a nahrávacie spoločnosti?

V septembrovom vydaní časopisu The Rolling Stone sa objavil titulok: „Rock sa vrátil!“ a s ním magazín vytypoval niekoľko mien, ktoré v najbližších rokoch ovplyvnia populárnu hudbu. Medzi nimi nie sú zástupcovia androidných nu-metalových skupín ani britpopoví nasledovníci, neopunkeri či citliví moderní folkrockeri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z garáže

Dnešné talenty vyrastajú v garáži. Okrem podobných názvov ich spája viera v jednoduchý rytmus, základný gitarový motív a prenikavý spev. Na rozdiel od melancholických, sebaspytujúcich predchodcov z minulého desaťročia neplačú. Chcú sa zabávať.

Hlavnými vinníkmi šialenstva sú piati Newyorčania The Strokes, ktorí sa roku 2001 z undergroundu vyšvihli až do vysielania MTV. Potom už každá veľká firma chcela mať v stajni „niečo ako Strokes“. Obdivovateľov newyorského punkrockového soundu zo 60. a 70. rokov nasledovali ďalšie skupiny.

Návrat rocku v tej najčistejšej podobe sa podľa hudobných časopisov stal najsviežejšou vecou v hudbe za posledné roky, zatiaľ čo ostatní ho považujú za neoriginálny kalkul. „Prvá vlna týchto skupín, kam patria The Strokes a The White Stripes, bola vzrušujúca a zostane s nami dlhší čas,“ povedal pre BBC Joe Taylor, hudobný editor magazínu Record of The Day. „Ale dnes má každá nová skupina čierne vlasy, čierne šaty. Keďže vyhlási, že je ovplyvnená New Yorkom, dostane zmluvu a vydá album. Začína to byť pekne nudné.“

SkryťVypnúť reklamu

Vzrušujúco krátke

Je viac ako pravdepodobné, že z garážovej vlny sa stane móda. Švédsky objav The Hives, ktorého členovia sa obliekajú do čierno-bielych rovnošiat, predal zo svojho najnovšieho albumu 100-tisíc kusov. Detroitské duo The White Stripes, zložené z iba gitaristu a bubeníčky, reviduje bluesové korene. Ich tretí album White Blood Cells preskočil hranicu 250-tisíc nosičov. Dvakrát toľko predala z debutu Is This It newyorská senzácia The Strokes. Capitol Records teraz vkladá veľké nádeje do austrálskych mladíkov The Vines a ich albumu Highly Evolved.

„Veľa tých pesničiek je vzrušujúcich aj preto, že sú krátke,“ myslí si Little Steven Van Zandt, inak gitarista skupiny Brucea Springsteena. Van Zandtova rozhlasová šou Little Steven Undergorund Garage odmieta dnešný stredný prúd zložený z nu-metalu, rapu a popu. „Nič proti nim nemám, ale nedostatok výberu hudby mladú generáciu odvádza od zaujímavých vecí. Musí sa to zmeniť, nie je to v poriadku.“

SkryťVypnúť reklamu

Bývalým garážovým skupinám praje súčasný stav hudobného šoubiznisu, odkiaľ zmizla akákoľvek prirodzenosť a vzrušenie. Tieto kapely sa, na rozdiel od mainstreamu, vracajú ku koreňom rock‘n‘rollu. Existujú však oprávnené pochybnosti, či práve ony budú tými vyvolenými. Budú dosť silné, aby vytrvali v nemilosrdnej mašinérii zábavy?

Päťdesiat opilcov

Na starú rockovú hudbu sa aj v minulom desaťročí odvolávalo mnoho jedincov, a skončili zabudnutí. Lenže rock v podaní The Strokes alebo The White Stripes dlho neznel tak surovo ako dnes. „Sú dobrí ako Nirvana, ale je ešte príliš skoro hovoriť o tom, či sa stanú hlasom budúcej generácie,“ povedal pre internetový server BBC hudobný promotér Paul Cox.

The Hives vyrástli na švédskych punkových skupinách, ale boli sklamaní, keď sa z ich hrdinov neskôr stali násilníci a sympatizanti extrémnej pravice. Rozčarovaní touto skutočnosťou sa obrátili na nahrávky 50. a 60. rokov - k Little Richardovi alebo Yardbirds. „Boli to najlacnejšie nahrávky,“ hovorí člen kapely Almqvist pre agentúru AP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho teórie rockovú hudbu vynašlo päťdesiat opitých ľudí, ktorí sa chceli zabaviť: „Vidím ju ako jednoduchú a čistú vec. Je v poriadku vedieť iba dva akordy, ak sú to tie správne dva akordy.“

PETER BÁLIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 568
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 285
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 076
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 273
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 919
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 850
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu