PARÍŽ - OSN má blízko k dohode o rezolúcii o Iraku, ktorá dá USA možnosť samostatného vojenského zásahu, ak bude Bagdad blokovať prácu zbrojných inšpektorov. Povedal to včera americký minister zahraničných vecí Colin Powell v rozhovore pre francúzske noviny Le Figaro. „Bez ohľadu na rozhodnutie Bezpečnostnej rady by v konečnom dôsledku Spojené štáty a iné krajiny nemali mať zviazané ruky, ak uznajú, že vojenský zásah je nevyhnutný,“ povedal minister.
Spojené štáty chceli upravený návrh rezolúcie predložiť Bezpečnostnej rade OSN ešte včera a podľa nemenovaného amerického predstaviteľa chcú, aby sa o nej hlasovalo už zajtra.
Colin Powell pre Le Figaro uviedol, že zmyslom rezolúcie nie je začať vojnu s Irakom, ale Washington si takúto možnosť vyhradzuje, pokiaľ „sa rada rozhodne nerokovať“. Text rezolúcie, na ktorej Spojené štáty pracujú, nemá tlačiť na OSN, aby použila vojenské prostriedky, pokiaľ Irak bude znovu porušovať svoje záväzky, povedal americký minister. „Nejde o rezolúciu, ktorá má umožniť vojnu. Spresnil, že v prípade ďalších obštrukcií Iraku sa celá záležitosť vráti späť na diskusiu do Bezpečnostnej rady OSN.“ Nakoniec však, nech už sa Bezpečnostná rada rozhodne akokoľvek, USA a ďalšie podobne zmýšľajúce krajiny nesmú mať zviazané ruky, pokiaľ sa rozhodnú, že akcia je nevyhnutná, vyhlásil Powell.
O upravenom návrhu rezolúcie v pondelok rokovali v Bielom dome najbližší poradcovia prezidenta Busha. Na schôdzke boli Powell, minister obrany Donald Rumsfeld, predseda zboru náčelníkov štábov Richard Myers a riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet.
Britský premiér Tony Blair už v pondelok vyhlásil, že rokovania o Iraku sa blížia k „záverečnému bodu“. Premiér konštatoval, že cieľom rozhovorov je „dostať do Iraku inšpekčný tím, ktorý sa tam nebude stretávať s takými problémami ako ten pred ním“.
Ruskí a francúzski diplomati sa však v pondelok o rezolúcii vyjadrovali opatrnejšie. Stále zostávajú vážne ťažkosti, nie je to jednoduché, povedal nemenovaný francúzsky diplomat v OSN. Francúzsko podporované Ruskom trvá na tom, aby rezolúcia neumožňovala vojenský zásah proti Iraku. O tom by mala podľa Paríža rozhodnúť až druhá rezolúcia prijatá v prípade, že Bagdad nedodrží podmienky.
(čtk, tasr, r)