Spravil to, keď publikoval v novinách články obviňujúce agentov tajnej služby z nekvalitnej práce a ilegálnych aktivít.
Súd pri rozhodovaní zobral do úvahy, že informácie nezverejnil z chamtivosti po peniazoch, ako aj čas, ktorý strávil v zadržiavacej väzbe po úteku do Francúzska.
Britské tajné služby sa podľa jeho tvrdenia podieľali na nevydarenom atentáte na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Vláda v Londýne to však poprela.
Shaylera, niekdajšieho zamestnanca kontrašpionážnej služby MI5, ešte predtým súd odsúdil za porušenie zákona o štátnom tajomstve. Rozsudok sa opieral o fakt, že Shayler v roku 1997 poskytol novinám tajné dokumenty, za čo dostal 40-tisíc libier.
Bývalý špión stále trvá na tom, že konal v záujme verejnosti, keď zverejňoval prípady nekvalitnej práce v tajnej službe.
Lobistická skupina za občianske práva Liberty, ktorá podporovala Shaylerovu obhajobu, výrok súdu odsúdila a vyzvala na zmenu zákona o štátnom tajomstve. David Shayler opieral obhajobu o tvrdenie, že konal vo verejnom záujme - ale to nemá právnu oporu v spojitosti so zákonom o štátnom tajomstve.
Odsúdený ešte pred procesom v Londýne oznámil, že sa so svojím prípadom obráti na Európsky súd pre ľudské práva.
Po zverejnení článkov a odhalení Shayler utiekol do Francúzska. Do vlasti sa vrátil dobrovoľne po trojročnom exile, aby čelil obvineniam a dokázal, že nie je zradca. „Britská vláda sa zdráha vyšetriť komplot proti Kaddáfímu, pretože vie, že mám pravdu,“ tvrdí stále.
(tasr, r)