
V okolí Justičného paláca platia dopravné obmedzenia a polícia odťahuje všetky autá, ktoré parkujú na uliciach Šoltésovej, Justičnej a Chorvátskej. Do týchto ulíc je zakázaný i vjazd. FOTO TASR – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Dnes sa v Justičnom paláci v Bratislave začína proces s Mikulášom Černákom. Pojednávanie je verejné, predseda senátu však rozhodol, že jeho priebeh nebudú mocť zaznamenávať kamery a nesmie sa ani fotografovať. Novinári môžu proces nahrávať. Časť hľadiska je vyhradená pre príbuzných, časť pre novinárov a časť pre verejnosť (približne 20 miest).
Elektronické médiá majú možnosť priniesť z procesu záznam. Rádio Twist priamy vstup pravdepodobne ponúkať nebude. „Je technicky náročné zapracovať to do programu,“ povedal šéfredaktor spravodajstva Ján Mečiar. Záznam prinesú v správach. „Ak bude možné priamo zachytiť autentické hlasy zo zasadnutia procesu, určite ich prinesieme,“ povedal Mečiar.
Slovenský rozhlas o priamy vstup ani o záznam z procesu nemá veľký záujem. „Domnievam sa, že na zvyšovanie počúvanosti a populárnosti Slovenského rozhlasu medzi poslucháčmi nie je tento proces kľúčovým,“ povedal šéfredaktor okruhu Slovensko 1 Karol Farkašovský. Podľa neho SRo zaznamená proces v spravodajskej rovine, ako to prislúcha verejnoprávnemu médiu. „Nebudeme ťažiť z tejto kauzy nejakú popularitu,“ dodal. Slovenská televízia neráta s priamym vstupom ani so zostrihom z procesu. „O priamom prenose sme ani neuvažovali,“ povedala Viera Krupová, šéfredaktorka spravodajstva STV.
Vysielanie súdnych procesov na Slovensku nemá veľkú tradíciu. Rozhlas prenášal prvé dni procesu s Jozefom Tisom, neskôr vysielanie zastavili. Komunistický režim využíval rozhlas na vysielanie politických procesov v päťdesiatych rokoch. Bývalý trestný sudca Ján Hrubala tvrdí, že predseda senátu má dnes právo nepovoliť natáčanie, mal by však zdôvodniť, prečo sa tak rozhodol. „Predseda sa môže obávať napríklad o svoj život.“ Zákon to povoľuje a v demokratickej spoločnosti je takáto ochrana nevyhnutná.
Sudcovia sú osoby v službe a občan má právo ich činnosť kontrolovať. „Americký prístup k slobode prejavu a prístupu k informáciám je iný ako v Európe,“ tvrdí Hrubala. „U nás sudcovia nemajú nakrúcanie radi a zakazujú ho.“ Priamy prenos však podľa neho môže vniesť do pojednávania rušivé vplyvy. (hr, fw)