BRUSEL – Slovenské výhrady voči návrhom Európskej únie, ktoré sa týkajú finančných a rozpočtových ustanovení, včera v Bruseli oznámil hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ. Myslí si však, že v prístupových rokovaniach stále existuje priestor na dosiahnutie uspokojivého kompromisu.
Slovensko má výhrady napríklad proti priznaniu štvrtinových priamych poľnohospodárskych platieb farmárov z nových krajín, ktoré sa majú postupne zdvíhať do plnej výšky v roku 2013.
„Nie sme spokojní s navrhovaným modelom pre nábeh na účasť v priamych platbách, pretože úroveň i dĺžka nie sú pre nás výhodné a znamenajú isté limity,“ kritizoval návrh.
Ďalšou citlivou otázkou je podľa neho požiadavka únie, aby noví členovia platili do štrukturálnych fondov 16 percent záloh namiesto siedmich zodpovedajúcich platnému európskemu právu. Slovensko nesúhlasí ani s navrhovanou výškou niektorých kvót poľnohospodárskej výroby.
Figeľ tiež v Bruseli potvrdil, že Slovensko nepripustí oslabenie svojej finančnej situácie oproti roku 2003.
Krajina síce podľa záverov bruselského summitu nesmie byť po vstupe v horšej situácii než rok pred vstupom, Brusel a Bratislava sa však líšia pri výpočtoch výšky predvstupovej pomoci pre Slovensko v roku 2003. Od tej pritom závisí, aké prípadné rozpočtové kompenzácie Slovensko v roku 2004 od únie dostane. Brusel v roku 2003 počíta pre Slovensko so 123 miliónmi eur, Bratislava uvádza 153 miliónov eur.
„Rozdiel vzniká na základe rozdielneho plánu pre projekty Ispa, ktoré už boli schválené a na ktoré sú financie konkrétne alokované,“ vysvetlil Figeľ.
Na budúci týždeň sa chce v Bruseli stretnúť s vyjednávačmi z ostatných krajín Visegrádskej štvorky a dohodnúť sa s nimi, aké vyjednávacie pozície môžu zjednotiť a čo si musí každý z kandidátov vyjednať sám.
(čtk)