BRATISLAVA – Nespokojnosť so stavom v rezorte vyjadrilo včera Lekárske odborové združenie. „Odmietame navrhované reštrikčné opatrenia. Vyhrážky hromadného prepúšťania, obmedzené platenie za nadčasové hodiny pohotovostných služieb, vynucované vyberanie náhradného voľna, znižovanie počtu lekárov v službách by nás vrátili o niekoľko desaťročí dozadu a priamo by ovplyvňovali nielen prevádzku zdravotníckych zariadení, ale najmä kvalitu poskytovania zdravotníckej starostlivosti pacientom,“ tvrdí LOZ. Ministra zdravotníctva vyzvali, aby odstúpil.
Roman Kováč obvinenia z nekompetentnosti odmietol s tým, že ako garant transformácie na to nevidí najmenší dôvod. „Už pracuje skupina zložená zo zástupcov ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní a Asociácie nemocníc Slovenska. Čiastočné výsledky jej činnosti sú predpokladom, že vo veľmi krátkom čase sa uskutočnia konkrétne opatrenia. Zabezpečia tok dostatočného množstva finančných prostriedkov do zdravotníckych zariadení tak, aby bolo možné realizovať zvýšenie platov a aby nemocnice nevytvárali ďalšie dlhy,“ uviedol hovorca R. Kováča Martin Urmanič.
Asociácia nemocníc sa však pridala ku kritike odborárov a vyzvala vládu a parlament, aby „prijali urgentné kroky v záujme predídenia kolapsu ústavnej zdravotnej starostlivosti“.
Chcú, aby im minister oficiálne oznámil, ako a kde sa budú nemocnice rušiť či meniť, a aby všetky návrhy ďalších krokov transformácie boli prerokované s každým zariadením za prítomnosti regionálnych zástupcov ANS.
(mar)