Ak si z prírodopisu pamätáte, že klokan patrí do Austrálie, nemýlite sa. Práve tam vznikla začiatkom 80-tych rokov nová forma matematickej súťaže, ktorá mala podobu testu s výberom odpovede. V roku 1991 sa dvaja učitelia rozhodli zorganizovať podobnú súťaž vo Francúzsku. Mimoriadny úspech súťaže vnukol organizátorom myšlienku rozšíriť ju aj do ďalších krajín. V roku 1994 prebehol Matematický klokan už v ôsmich európskych krajinách a medzičasom sa stal najväčšou matematickou súťažou na svete. Vlani riešilo „klokanie“ testy viac ako 1,7 milióna žiakov v 25 krajinách. Na Slovensku sa súťaž prvýkrát oficiálne konala v školskom roku 1996/97. Tento rok 15. marca sa na súťaži zúčastnilo neuveriteľných 78 184 slovenských žiakov na 1049 základných a stredných školách. Vďaka 11 súťažným kategóriám si svoje matematické myslenie mohol otestovať takmer každý - najmladší účastníci boli štvrtáci na ZŠ, najstarší už derú lavice vysokých škôl.
Svojimi netradičnými a pútavými zadaniami prispieva Matematický klokan k zvyšovaniu záujmu žiakov o matematiku, rozvíja logické myslenie a pomáha učiteľom objavovať talenty. Súťažné testy tvorí medzinárodný tím. Sú takmer rovnaké vo všetkých krajinách, povolené sú iba malé odchýlky, ktoré sú nutné vzhľadom na rozdielnosť učebných osnov. Hoci súťaž je medzinárodná, oficiálne medzištátne porovnania výsledkov sa nezverejňujú. Organizátori sa tak bránia tomu, aby sa zo súťaže stalo prestížne súperenie medzi krajinami. O to podrobnejšie „národné“ výsledky a štatistiky sú k dispozícii všetkým zúčastneným školám na Slovensku. Každý súťažiaci dostáva účastnícky diplom a tí najúspešnejší aj vecné ceny.
Tak ako každý rok, aj tentoraz boli testy dosť náročné. Plný počet bodov získalo na Slovensku iba 325 (z viac ako 78 000!) riešiteľov - to znamená približne jeden z dvestopäťdesiatich žiakov. Najviac ich bolo medzi siedmakmi (154), v niektorých kategóriách sa však našli iba jeden-dvaja. Aj napriek náročnosti úloh je však súťaž medzi žiakmi veľmi populárna, a to dokonca aj v najvyšších ročníkoch stredných škôl, kde už spravidla záujem o podobné súťaže výrazne klesá. Úlohy Matematického klokana sa tento rok pokúsilo pokoriť 18 029 stredoškolákov (z toho 6949 žiakov SOŠ a SOU) a z nich iba ôsmi vyriešili všetkých 30 úloh správne.
A ak si chcete vyskúšať, či vám to ešte „páli“, skúste vyriešiť jednu z (ťažších) úloh, ktorú mali v tohtoročnom súťažnom teste ôsmaci a deviataci. Tí však riešili okrem nej ešte ďalších 29 úloh a na to všetko mali iba 75 minút:
V sklade je 11 veľkých škatúľ. V niektorých z nich je vložených po 8 menších prázdnych škatúľ. Koľko je všetkých škatúľ, ak práve 46 škatúľ je prázdnych?
(A) 48, (B) 51, (C) 53, (D) 59, (E) 67
VLADIMÍR BURJAN