
Počas prvého dňa návštevy Francúzska sa predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš (vpravo) prešiel po Paríži a na Montmartri sa započúval do francúzskych melódií pouličnej verklikárky. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Najviac nelegálnych migrantov prišlo do Českej republiky práve cez hranicu so Slovenskom. Pre SME to potvrdila hovorkyňa českej polície Ivana Zelenáková a dodala, že ich v minulom roku bolo 1800.
Denník SME prednedávnom písal o tom, že na Slovensko prichádzajú migranti s platnými vízami, ktoré dostanú na našich veľvysla-nectvách na výnimku, a potom sa snažia ilegálne prekročiť hranice zo Slovenska smerom na západ. Len naše veľvyslanectvo v Indii vydalo na výnimku stovky takýchto víz.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan včera na porade veľvyslancov v Bratislave hovoril o takomto udeľovaní víz ako o negatívnom jave.
Česko-slovenská hranica je považovaná za jednu z tých, ktorú nelegálni migranti do západnej Európy využívajú najviac. Česká polícia zareagovala vytvorením zvláštnych pátracích oddielov a pohraničníkov vybavuje modernou technikou. „Z prostriedkov Phare boli zakúpené dve termovízie, aby sme mohli terén monitorovať aj pri zhoršenej viditeľnosti,“ povedala Zelenáková.
Ak by Česká republika vstúpila do Európskej únie skôr ako Slovensko, museli by byť na jej hranici pravidlá zhodné s hraničným režimom EÚ. Podľa Zelenákovej by to však pre obyvateľov Slovenska nemalo znamenať žiadne zásadné obmedzenie.
Na otázku SME, či v Čechách zadržali nelegálnych migrantov so slovenskými vízami, Zelenáková nevedela odpovedať, pretože takéto štatistické údaje neexistujú, no „nemožno to vylúčiť“.
Veľvyslanec v Indii Ladislav Volko hovorí, že informácie o neobyčajne vysokom počte výnimočne udeľovaných víz Indom sú vytrhnuté z kontextu a zmätené.
„Víza sú udeľované od roku 1993 a boli udeľované takisto ako celé roky doteraz,“ tvrdí Volko, ktorý je v súčasnosti na Slovensku.
Vlani v septembri slovenské ministerstvo zahraničných vecí odobralo veľvyslancovi právomoc udeľovať víza na výnimku.
Volko odmieta akékoľvek podozrenia a tvrdí, že všetko je zložitejšie: „Hodinu by sme museli sedieť nad tým, ako sa vydávajú víza v takýchto krajinách.“
V skutočnosti sa podľa neho až vyše deväťdesiat percent všetkých víz udeľuje na výnimku. Podľa hovorcu ministerstva Borisa Gandela v roku 2000 udelili slovenské zastupiteľské úrady celkovo 120-tisíc víz.
S veľvyslancom v Indii Kukan ešte nemal pohovor, takže nechcel hovoriť, či víza boli udeľované v súlade s predpismi. Malo by sa tak stať do konca týždňa.
(rf, ldi)