Londýn 4. novembra (TASR) - Britskí rodičia, ktorí chcú svojmu dieťaťu umožniť štúdium na univerzite, by mali už od jeho narodenia šetriť a odkladať bokom 1200 libier ročne, konštatujú londýnske noviny Times.
Podľa finančných analytikov návrh na zvýšenie školného na niektorých univerzitách môže viesť aj k tomu, že manželské páry budú buď odkladať príchod potomka, alebo budú nútení žiť veľmi skromne, či pracovať aj v dôchodku, aby svoje deti na univerzite uživili.
Ak nebudú rodičia ochotní deťom na štúdium prispievať, finančné bremeno prejde na mládež a zvýši to jej dlhy pri ukončení štúdia, ktoré už teraz dosahujú v priemere 12.000 libier.
Ďalšie zadĺženie povedie k tomu, že niektorí vysokoškoláci budú splácať pôžičku na štúdium aj po tridsiatke, či dokonca štyridsiatke, kedy by mali začať podporovať svoje deti, varujú londýnske noviny.
Times pripomínajú, že školné na britských univerzitách dosahuje teraz priemer 1100 libier ročne, ale niektoré špičkové univerzity, napríklad Imperial College v Londýne si chcú účtovať za štúdium až 15.000 libier ročne.