
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
MARTIN - Ani upršané sobotňajšie počasie neodradilo ľudí od návštevy Národného cintorína v Martine. Pamiatku zosnulých využili nielen na zapálenie sviec na hroboch blízkych, no sviece pribúdali aj na vzácnych náhrobkoch vedcov, spisovateľov, politikov, hercov. Tých je na národnom cintoríne pochovaných približne 350.
Cintorín existoval už koncom 18. storočia, na pietne miesto sa však zmenil až v neskoršom období. Mnohé náhrobky sú dnes cennými umeleckými dielami s vysokou hodnotou. Aj vďaka tomu je cintorín už niekoľko rokov smutne preslávený krádežami bronzových búst. Hoci za ne zlodeji v zberných surovinách získajú iba niekoľko stovák, skutočné straty sú niekoľkonásobne vyššie. Aj preto sa už niekoľko rokov hovorí o projekte prestavby cintorína, ktorý by zohľadňoval aj jeho ochranu. Tento rok totiž zlodeji ukradli z cintorína tri vzácne busty, škoda dosiahla niekoľko stotisíc korún.
Aj počas Pamiatky zosnulých hliadkovali v blízkosti cintorína príslušníci mestskej a štátnej polície. Vysoká frekvencia ľudí na cintoríne však bola čiastočnou zárukou, že vzácne náhrobky zostanú na svojom mieste. Ľudia sa cez víkend zastavovali pri hroboch osobností a kládli sem kvety, zapaľovali sviece.
Prvou osobnosťou, ktorú na cintoríne pochovali, bol Karol Kuzmány, krátko po ňom tu našli miesto odpočinku Janko Kalinčiak, Janko Kráľ či Martin Kukučín s manželkou Pericou Didoličovou. Jedným z najkrajších náhrobkov z bieleho travertínu poctil Dušan Jurkovič básnika Vladimíra Roya. Z novších hrobov treba spomenúť nenápadný pomník poetky Tatier Maše Haľamovej, divadelníčky Hany Meličkovej, Nade Hejnej. Ľudia neobchádzali ani náhrobok politika Milana Hodžu, ktorého pozostatky uložili na národnom cintoríne tento rok.
KVETA FAJČÍKOVÁ