Medzinárodná stolnotenisová federácia (ITTF) sa snaží priviesť do hľadísk viac divákov. Vlaňajší kongres ITTF v malajzijskom Kuala Lumpure priniesol nové pravidlo: od 1. októbra 2000 sa hrá s väčšími (priemer 40 mm, dovtedy 38 mm) i ťažšími loptičkami (2,7 g, dovtedy 2,5 g). Cieľ bol jasný, úderové výmeny hráčov za stolom by sa mali predĺžiť. Najnovšie sa na turnajoch vo svete experimentuje s rátaním setov do 11 (namiesto do 21). Naši reprezentanti si nové pravidlo mohli vyskúšať minulý týždeň na Medzinárodných majstrovstvách Slovinska vo Velenjom, kde najlepšie obstál Jaromír Truksa z Malaciek. V súboji o postup medzi štyroch najlepších podľahol argentínskemu Číňanovi Liu Songovi 0:4.
Prehra s ázijským hráčom nie je hanbou…
„Tí Číňania sú dnes už všade… Liu hrá v chorvátskej lige, šikovný ľavák, obranár, no vie aj zaútočiť. Zápas s ním bol pre mňa cennou skúsenosťou. Škoda, že ich na turnajoch v zahraničí nemáme viac.“
Aké poznatky vám priniesli skrátené sety do 11?
„Dobré v zápasoch, ktoré som vyhral, horšie v prehratých dueloch. Nazdávam sa, že pre divákov by to mohla byť zaujímavá novinka. V setoch tak odpadnú ‘hluché‘ miesta v strede setov. Pre hráčov je to náročnejšie. Treba sa koncentrovať od začiatku setov, každý bod je prakticky dvojnásobne dôležitý než doteraz. Diskutuje sa však o tom, aby sa servis menil nie po piatich, ale už po dvoch loptičkách. Ak totiž má hráč silnú stránku podanie a vedie 5:0 či 4:1, súperovi sa ťažko obracia vývoj setu do 11 a podávajúci vtedy získa psychickú výhodu.“
Akým typom hráčov priniesla výhodu väčšia a ťažšia loptička?
„Výmeny nie sú dlhšie a tí hráči, čo boli na špici svetového, európskeho či nášho stolného tenisu, sú tam aj teraz. Na nové loptičky sme si rýchlo zvykli. Akurát čo sa zmenili niektoré značky najkvalitnejších loptičiek. Takže niekedy mám dojem, že v tomto prípade išlo aj o záležitosť biznisu.“ ONDREJ GAJDOŠ