„Veci, ktoré sa o mne popísali v tlačovej agentúre, sú neoverené a navyše nepravdivé,“ hovorí Krajčovič. Krajčoviča od roku 1999 platil košický magistrát na základe dohody s prezidentskou kanceláriou. Po nehode a priznaní dôchodku pracovný pomer s magistrátom v auguste rozviazal. „Pán prezident ma výslovne požiadal, aby som aj naďalej bol jeho osobným tajomníkom.“
Invalidný dôchodok je podľa neho jeho hlavným príjmom a pre prezidenta pracuje len na dohodu za plat na úrovni minimálnej mzdy. Právnik mu vraj odobril, že môže podpísať dohodu, podľa ktorej bude pracovať najviac 80 hodín mesačne. „Keďže v mojom prípade nejde o trvalý pracovný pomer, bolo to možné. Preto dosť dobre nechápem, prečo ma obviňujú z práce načierno a porušovania zákona.“
Aj kancelária prezidenta si myslí, že nebola povinná nahlásiť Sociálnej poisťovni, že zamestnáva poberateľa plného invalidného dôchodku. Keďže nejde o sústavnú prácu,, ale o pracovnú činnosť na základe dohody, personálne oddelenie kancelárie prezidenta je presvedčené, že nemalo ohlasovaciu povinnosť.
Podľa informácií zo Sociálnej poisťovne je však jedno, či invalidný dôchodca má pracovný pomer, alebo pracuje na dohodu. „V zákone o sociálnom zabezpečení je invalidita definovaná ako dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, pre ktorý je občan neschopný vykonávať akékoľvek sústavné zamestnanie,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová. Za sústavné zamestnanie sa pritom považuje pravidelné zamestnanie, z ktorého zárobok je pre občana stálym zdrojom príjmu a ktoré trvá dlhšie ako šesť mesiacov. „To znamená, že môže ísť okrem práce vykonávanej v pracovnom pomere aj o prácu vykonávanú na základe dohôd,“ hovorí Kadnárová.
Články o sebe berie Krajčovič ako útok na prezidenta. Schusterovi robí „takého manažéra pracovného času“ a sem-tam s ním ide aj do zahraničia. Vážne zranenia ruky utrpel pri nehode prezidentskej kolóny. (kiz, mar)