Do sveta bosoriek, inkvizičných procesov a sabatov zavedie návštevníkov výstava fotografií s názvom Po stopách bosoriek v bratislavskom Istropolise. Okrem fotografií ponúka až do konca novembra aj možnosť vychutnať si atmosféru zhromaždenia bosoriek, ktoré bývalo podľa stredovekých predstáv viackrát v roku. Takéto stretnutie sa symbolicky konalo aj vo štvrtok v noci po otvorení výstavy. Kurátormi výstavy sú predseda občianskeho združenia Uroboros Tomáš Szmrecsányi a podpredsedníčka spoločnosti Monika Mikulcová.
Záujemcovia si môžu pozrieť viac ako 40 fotografií rozdelených do niekoľkých skupín. Medzi nimi sú fotografie, ktoré súvisia s tragickou smrťou Agáthy Toottovej Borlobaschinovej z Podunajských Biskupíc, ktorá bola prvou ženou v Bratislave upálenou za bosoráctvo.
Výstava ponúka aj fotografické materiály, ktoré vyhotovili študenti odboru religionistiky pri Katedre etnológie a kultúrnej antropológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave počas terénnych výskumov koncom 90. rokov na slovenskom vidieku. Napríklad v Bielych Karpatoch sa stretli s príbehmi, v ktorých dodnes pretrváva viera v čarodejnice, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Azda najzaujímavejším fenoménom sú bohyne - vedmy, ktoré aj v súčasnosti praktizujú určité formy ľudovej mágie, ako sa nájdu aj v súdnych spisoch z minulosti s údajnými čarodejnicami. Tieto ženy vykonávali ľúbostnú aj záškodnú mágiu, veštili a liečili ľudí.
* Nevšedné nazretie do života mníchov ponúka grécky fotograf Costas Argyris na výstave, ktorú otvorili v bratislavskom dome Quo Vadis.
V kláštore na hore Athos chcel fotografovať niekoľko týždňov, napokon tam žil päť rokov. Býval v skromnej cele, do ktorej pršalo, a rúbal drevo do starých ruských kachľových pecí, ktoré vyhrievali cely. Pracoval pri petrolejovej lampe alebo svetle sviečok vyrábaných mníchmi. Filmy vyvolával v improvizovanom laboratóriu.
Expozícia na takmer 60 záberoch dokumentuje najbližšiu krajinu a vnútorné prostredie starého objektu. Zachytil jeho architektúru, nástenné maľby aj interiér. Nechýbajú portréty bradatých mníchov ani študenti tamojšieho lýcea. Okrem bohoslužobnej činnosti a obradov 41-ročný autor zvečnil aj voľnočasové aktivity mníchov pri pletení košíkov, výrobe hrnčekov či na hubárskej turistike.
Výstava patriaca do programu Mesiaca fotografie potrvá do 28. novembra.
Nielen pre milovníkov prírody je určená výstava s príznačným názvom Poézia prírody, ktorú sprístupnili v Tihányovskom kaštieli v Banskej Bystrici.
Súbor 93 fotografií predstavuje dianie v prírode zachytené okom človeka citlivo vnímajúceho jej zátišia, vidiaceho aj to, čo náhodný návštevník ľahko prehliadne. Autorom obrázkov je vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, ktorý prostredníctvom svojich fotiek zoznámi verejnosť s prírodou v rôznych premenách ročného kolobehu.
Srdcovou záležitosťou autora sú dva operence tetrov hlucháň a murárik červenokrídly. „Obidva vtáčie druhy ma okamžite zvláštne očarili, ba doslova omámili. Bola to láska na prvý pohľad a zamilovanie na celý život,“ vyznáva sa Saniga, ktorý za obidvoma druhmi žijúcimi v odľahlých zátišiach prírody, tvrdo stúpa aj niekoľko hodín. „Vychádzka je spojená nielen s odriekaním mnohých ľudských pôžitkov, ale najmä s vypotením litrov potu. Pri výskume hlucháňa od marca do konca mája podstupujem každodenne polnočnýbudíček a rovnako tak aj v jeseni,“ priblížil. Výstava Poézia prírody potrvá do konca roka.
Medzinárodná výstava psov Nitracanis bude v sobotu a v nedeľu na nitrianskom výstavisku Agrokomplex. Predstaví sa na nej 2 580 psov vyše 200 plemien z pätnástich európskych krajín. Ako informoval jeden zorganizátorov výstavy Róbert Brunclík, zápoliť budú o tituly CAC-SR a CAJC SR, najkrajší pes, najstarší pár, najkrajší veterán a víťaz výstavy. O udeľovaní titulov budú v Nitre prvýkrát rozhodovať aj arbitri z Japonska. Atrakciou pre divákov bude súťaž agility, v ktorej sa bude hodnotiť poslušnosť psov priprekonávaní prekážok. Uskutoční sa po oba dni dopoludnia a po nej príde na rad junior handling, v ktorom budú súťažiť deti so svojimi štvornohými miláčikmi. (tasr, sita)