
Zachrániť tradičné drevené kríže má aj expozícia, ktorá vznikne na kalvárii, tesne pri detvianskom cintoríne. K tradícii sa vracajú aj viacerí majstri drevorezby v Detve a okolí. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
DETVA – Drevené kríže na náhrobkoch a pri cestách v Detve a Podpoľaní odborníci považujú za súčasť národného kultúrneho dedičstva. Po časoch, keď ich z cintorínov takmer vytlačili kamenné náhrobky, sa pomaly opäť začínajú vracať na hroby.
„Aj v týchto dňoch som dokončil dva drevené kríže, ktoré chcú príbuzní umiestniť na cintorín. Predpokladám, že ľudia sa budú k tradícii pomaly vracať,“ hovorí drevorezbár Ján Moťovský. Z archívnych materiálov študuje rezbárske práce už nežijúcich ľudových umelcov. „Nechcem sa otrocky prispôsobiť tvorbe predkov, ale snažím sa hľadať aj nové prvky. Pravda, nesmú byť rušivé.“ Vytvoril už 16 krížov, štyri z nich náhrobné. Na niektorých využíva tradičnú maľbu.
Rezbárstvu sa venoval aj jeho otec i bratia. „Každý správny detviansky kríž musí mať čiapočku, lebo tú nosili aj všetci muži v Detve,“ dodáva. Ide o kus ohnutého plechu nad krížom, ktorý ho čiastočne chráni pred počasím.
Kríže, zdobené hlbokým vruborezom a polychrómovanými ornamentami, označovali miesta posledného odpočinku, križovatky ciest, hranice chotárov, stáli pri cestách. Dnes sa ich tvorbe venuje asi desiatka rezbárov.