Verejný cintorín v Košiciach je neraz miestom morbídnych podnikateľských aktivít. Pred vchodom aj priamo pri hrobe vám bezostyšne ponúknu veniec či rôzne doplnky, ktoré možno zmizli práve z hrobu vašich známych či príbuzných. Samozrejme, za symbolickú cenu.
„Žiaľ, krádežiam nedokážeme zabrániť. Cintorín sa rozprestiera na 35 hektároch. Viac ako 100-tisíc mŕtvych je pochovaných približne v 40-tisíc hroboch. Väčšinou ide o drobné krádeže, za ktoré páchatelia nemôžu byť trestne stíhaní,“ hovorí Miloslav Uram zo spoločnosti Rekviem, ktorá má v správe najväčší cintorín na Slovensku.
V poslednom čase sa tu pohybujú ľudia, ktorí sa vydávajú za zamestnancov správcovskej spoločnosti. Ponúkajú očistenie či opravu hrobu, obnovu písmen, betónovanie chodníkov a iné služby za „akciové“ ceny.
Vedenie správy cintorína dlhodobým sledovaním odhalilo konkrétne skupiny podozrivých osôb. Zameriavajú sa väčšinou na staršie a osamelé ženy. Oslovia ich pod zámienkou, že im vyčistia náhrobný kameň. „Keď získajú kontakt, urobia nejaké práce navyše a žiadajú o ich zaplatenie. V prípade, že niekto odmietne, vyhrážajú sa, že zdemolujú hrob,“ hovorí Karol Kačmáry, spolumajiteľ spoločnosti Rekviem.
Pracovníkom cintorína sa už podarilo chytiť zopár podozrivých. Do prípadu je zainteresovaná aj polícia.
Verejný cintorín v Košiciach strážia ôsmi pracovníci správcovskej spoločnosti, vedenie spoločnosti spolupracuje aj s mestskou políciou.
„Pochodil som množstvo cintorínov mimo Slovenska, nikde som ale nevidel strážcov. Je to naša špecialita. Aj toto odzrkadľuje stav spoločnosti,“ hovorí Uram. (sen)