Počas sychravých jesenných a zimných mesiacov má mnoho ľudí pocit, že sa im „vybili batérie“. Na tmavé rána, krátke dni a dlhé večery reagujú pochmúrnou náladou a povzdychom: „Mám depresiu“. Našťastie toto vyjadrenie je veľmi nadnesené, lebo depresia je už vážna psychická choroba, ktorá si vyžaduje lekársku pomoc. Ľudia počas krátkych dní chudobných na slnečné svetlo trpia zimnou melanchóliou, ktorá sa prejavuje častejšími pocitmi smútku, nezáujmu a únavy. Čo robiť, keď nás ovládne stiesnenosť a splín?
„Vyliečme sa“ sami
Ako sa blíži koniec roka, pribúdajú nám starosti. V práci treba splniť plánované úlohy, doma nás čaká veľké upratovanie, príprava sviatkov - zháňanie darčekov, pečenie, nákupy… Dni sú krátke a ubiehajú akosi rýchlo. Stále máme pocit, že nestíhame, že nám hodiny a dni unikajú pomedzi prsty. Nervozita a napätie stúpa. Skúsme sa zastaviť. Nájsť si čas na zváženie, čo je pre nás dôležité, prvoradé a rozhodujúce. Pochvala a uznanie v práci? Vyblýskaná domácnosť a plná chladnička? Alebo úsmev na tvári a pohoda v duši? Ideálne je nájsť zlatú strednú cestu a primerane striedať robotu s odpočinkom. Veľa potrebnej energie dodá relax pri činnosti, ktorá nám je príjemná. A ak ani to nepomôže, začnime sa „liečiť“. Prizvime na pomoc rôzne druhy bezliekových terapií. Naše zmysly - čuch, sluch i zrak - sú pripravené prijímať všetko, čo v nás vyvolá blažený pocit, čo nás poteší.
Blahodárne účinky vôní
Už v 13. storočí si ľudia pri liečení pomáhali rôznymi vôňami. Voňavé zložky - silice získavali z kvetov rastlín, listov, semien, kôry alebo dreva. Úspešne ich využívali na tlmenie bolesti, odstránenie únavy, či dodania energie. Oveľa neskôr vyvinuli vedci aj chemické náhrady vôní, tie však nemajú žiadne liečivé účinky. V súčasnosti zaznamenávame renesanciu aromaterapie. Ľudia čoraz častejšie využívajú pôsobenie vôní na organizmus pre ich antiseptické, protizápalové, uvoľňujúce, protistresové alebo antidepresívne účinky. Vzniká stále viac špecializovaných predajní, kde nám odborníci poradia, ktorá vôňa je vhodná na naše problémy a aké má účinky. Je vedecky dokázané, že vône ukryté v kvalitných prírodných esenciálnych olejoch ovplyvňujú naše správanie. Čisté oleje sú však veľmi silné, preto ich nemožno aplikovať rovno na pokožku. Vhodné sú do kúpeľa či odparovacích lámp, na masáže sa používajú oleje riedené. Aké je využitie vôní?
CITRÓN - povzbudzuje skleslú náladu, používa sa pri depresiách, vysokom krvnom tlaku, infekcii dýchacích ciest, astme a prechladnutí.
EUKALYPTUS - má antiseptické účinky, slúži k vyčisteniu vzduchu od infekcie, zlepšuje dýchacie problémy, pôsobí na kašeľ, nádchu a horúčku.
LEVANDUĽA - pomáha pri problémoch so spánkom, migrénou, pri stresových záťažiach a depresii, slúži tiež na uvoľnenie a relaxáciu. (pokračovanie na str. 9)
ROZMARÍN - pôsobí pri bolesti hlavy, prechladnutí, nízkom krvnom tlaku, nervovom vyčerpaní a zápale priedušiek, má antiseptický účinok.
ŠALVIA - ovplyvňuje vysoký krvný tlak, depresie, pôsobí proti infekciám a nervovému vypätiu. Používa sa pri angíne a kašli, má aj antimykotické účinky.
VANILKA - prináša pohodu, upokojenie a uvoľnenie. Pôsobí aj pri problémoch súvisiacich s arytmiou srdca.
Ralaxácia hudbou
Poznáte to? Zazvonil budík. Len s problémami otvoríme oči. Za oknom tma a kvapky dažďa bubnujúce na parapetu. Najradšej by sme sa otočili na druhý bok a nevyliezli spod periny. Povinnosti však volajú, vstať sa musí. Ale vráska na čele z mrzutého vstávania ostáva. Pustíme rádio a ani si neuvedomíme, že chmáry z čela zmizli a my si dokonca pospevujeme. Dostavila sa dobrá nálada. Kde sa vzala? Príjemné zvuky v podobe obľúbenej pesničky nás nabili energiou, aktivizovali a pocit namrzenosti vystriedala dobrá nálada. Podľa starovekých Grékov dominantné prvky hudby - rytmus a harmónia - dokážu svojou silou upokojiť strápenú myseľ. V tom tkvie aj podstata muzikoterapie. Je to vlastne relaxácia pri hudbe, doslovne liečenie hudbou. Základom je počúvanie hudby. Zdalo by sa, že to nie je nič zložité, uši máme otvorené stále. Ak však má mať hudba priaznivé účinky na náš organizmus, musíme ju nechať plynúť, dovoliť zvukom, aby nami „pretekali“. Nemusíme počúvanú hudbu hodnotiť, zamýšľať sa ňou. Ak nás trápi svetabôľ, bolí nás hlava alebo sme unavení, posaďme sa do pohodlného kresla, myseľ nechajme oddychovať a pustime si hudbu, ktorá nám je príjemná. Ponorme sa do nej. Pri výbere sa nemusíme striktne riadiť radami odborníkov, ktorí odporúčajú pohodové skladby Vivaldiho, Beethovena, Bacha či Chopina. Rešpektujme svoj vkus a danú dispozíciu. Ak nám je príjemná hudba skupiny Beatles alebo iné žánre, nič nám nebráni relaxovať pri nich. Pozor na agresívnu hudbu, ktorá „vybíja“, oslabuje a unavuje poslucháča. Moderné výskumy skúsených odborníkov potvrdili, že počúvanie „priaznivých“ tónov vedie k prirodzenému posilneniu imunity, lieči následky stresov a depresií, dodáva energiu a zabezpečuje psychickú rovnováhu.
Pôsobenie veselých farieb
Aj farby dokážu pôsobiť na našu náladu. Sivé zimné dni pôsobia skľučujúcim dojmom, preto treba nepríjemnú šeď kompenzovať farbami. Stačí vojsť do kvetinárstva a kúpiť si pestrofarebnú kyticu. Pohľad na ňu dokáže divy. Alebo si zladiť oblečenie s náladou, ktorú práve máme. A nie nadarmo sa hovorí, že jeme aj očami. Farebne pestrá strava tiež urobí s našou náladou svoje. Liečba farbami patrí medzi najmodernejšie metódy terapií sezónnych chorôb, aj keď jej pôvod siaha ďaleko do histórie. Farby na liečenie využívali už starí Gréci a Rimania, ale aj Číňania a Indovia. Uskutočnené vedecké experimenty pomocou prístrojov, ktoré vysielali lúče farieb, poukázali, aký vplyv majú na ľudské telo a psychiku. Farba je svetlo, energia a jej žiarenie stimuluje ľudské bunky, aby obnovili svoj rytmus. Ako farby pôsobia:
MODRÁ je vynikajúcou farbou proti stresu, lebo upokojuje. Je vhodná pri depresii, vysokom krvnom tlaku, nespavosti a zlej nálade.
ZELENÁ pôsobí relaxačne, upokojuje psychiku a znižuje krvný tlak. Vzbudzuje nádej.
ŽLTÁ je farba radosti. Povzbudzuje k optimizmu a veselosti, stimuluje tvorivosť.
ČERVENÁ dodá silu, no na druhej strane vyvoláva nespavosť.
ČIERNA, SIVÁ a HNEDÁ sú farby bez energie, naopak energiu vstrebávajú. Preto ich môžu využívať ľudia veľmi stresovaní, ktorí potrebujú nadobudnúť pokoj a istotu.
Ak sa spojí farba a tvar, vznikne obraz. Aj pohľad na výtvarné dielo, alebo aj samotné maľovanie nás môže zbaviť pesimizmu, vyrovnávať našu vnútornú energiu, aktivizovať alebo tlmiť naše pocity. Liečenie pomocou výtvarného umenia sa nazýva artterapia.
Liečenie prírodou
Využívanie bylín v liečiteľstve je známe od nepamäti. Mnohé rastliny ľudia bežne požívali. Na základe ich pôsobenia na organizmus rozoznávali ich účinky, ktoré neskôr využívali pri zdravotných neduhoch. Fytoterapia je založená na využívaní liečivých účinkov bylín. Výsledný efekt je síce o niečo pomalší, ako pri liečbe synteticky vyrábanými liekmi, je však zdravšia a bez vedľajších účinkov. Liečivé rastliny sa najčastejšie užívajú vo forme čajov a odvarov, vyrábajú sa z nich tinktúry, masti alebo esencie. Ktoré bylinky použiť v zimnom období?
Pri nachladnutí pomôžu materina dúška, lipový kvet, šípky, praslička a listy čiernych ríbezlí, pri zápale priedušiek zas podbeľ, mäta, slez, divozel, sladké drievko a vŕbová kôra. Zlú náladu ovplyvnia dobromyseľ, levandula alebo trezalka.
Netrápte sa pre maličkosti
Takto nazval svoju knihu psychológ Richard Carlson. Popisuje v nej postoj k životu bez zbytočných stresov a trápenia. Človek, ktorý sa od prebudenia až do neskorého večera užiera čiernymi myšlienkami, sa sám uberá o potrebnú energiu. Pritom z mnohých dnešných „neriešiteľných problémov“, sa po čase stanú úplne nepodstatné maličkosti. Psychológovia tvrdia, že 40 % našich obáv sa nikdy nenaplní, 30 % starostí sa vzťahuje k minulosti, 12 % sa dotýka strachu z možných zdravotných problémov a l0 % tvoria bežné každodenné starosti, ktoré sa dajú vyriešiť a neoplatí sa pre ne trápiť. Ak si to zrátame, vyjde nám, že v 92 percentách sa užierame úplne zbytočne a bezdôvodne. Skúsme svoj postoj k problémov otočiť. Využime energiu, ktorú strácame vzdychaním nad vlastným nešťastím, využiť produktívne. Keď nie sme s niečím spokojní, alebo nám niečo vadí, vynaložme svoje sily na to, aby sme daný stav zmenili. Starosti sú ako hojdačka - sme síce v neustálom pohybe, ale vlastne stále na jednom mieste. Ak neistotu či problém zlikvidujeme, nielenže sa ho zbavíme, ale bude nás blažiť aj dobrý pocit, že sme silní, šikovní a životaschopní. Stúpne naše sebavedomie a v duši sa nám udomácni pohoda a vyrovnanosť. A to by malo byť v našom živote najdôležitejšie. (hak)