jú odolnosť nášho organizmu. Tí slabší prechladnú a v horšom prípade sa im obyčajná viróza skomplikuje bakteriálnou infekciou (angína, zápal priedušiek, zápal pľúc), tí odolnejší vydržia.
Aby nás, odolnejších, bolo čo najviac, pomôžme si viac ako 200-ročnou liečebnou metódou - homeopatiou. Názov pochádza z gréckych slov homoios - podobný a pathos - choroba. Je založená na tzv. princípe podobnosti, teda na poznaní, že existuje vzťah medzi toxikologickým a terapeutickým účinkom lieku. Všetci poznáme situáciu pri krájaní cibule. Slzia a pália nás oči, z nosa tečie vodnatý sekrét. To znamená, že cibuľu (v homeopatickej forme Alium cepa) budeme používať pri podobných príznakoch, teda vodnatej nádche, slzení a pálení očí, ktoré sa zlepšuje pobytom na čerstvom vzduchu. Z toho vyplýva, že látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, dokáže liečiť chorého s podobnými príznakmi (vyvolanými z inej príčiny) za podmienky, že koncentrácia danej látky je mnohonásobne nižšia.
NIELEN PRÍZNAKY
- LIEČBA CELÉHO PACIENTA
Homeopatia v porovnaní s klasickou medicínou viac využíva individuálne prejavy pacienta. Homeopat nelieči len príznaky choroby, ale lieči celého pacienta. Okrem lokálnych príznakov choroby (červené hrdlo, vyrážky na koži a pod.), ho zaujíma celkové správanie pacienta (únava, precitlivenosť, spánok a pod.), jeho reakcie na vonkajšie vplyvy (chlad, teplo, ročné obdobia, stres), chute a averzie týkajúce sa potravy, atď. Napríklad u pacienta s astmou je dôležité vedieť, kedy sa astmatický záchvat najčastejšie objavuje a čo pacientovi prináša úľavu. U niektorých sa záchvat dostaví najčastejšie v noci, iným po rozčúlení alebo po strese, ďalším po zvýšenej fyzickej námahe. Úľava prichádza dýchaním čerstvého vzduchu, iným predklonom s hlbokým a pomalým dýchaním, alebo popíjaním chladných alebo teplých nápojov. Všetky tieto informácie, ktoré by sa niekomu zdali možno nepodstatné, sú pre lekára - homeopata veľmi cenné. Dovoľujú mu totiž určiť ten správny liek pre každého jednotlivca. Preto nech vás neprekvapuje, že traja pacienti liečení na astmu budú mať úplne odlišnú homeopatickú liečbu. Homeopatiou sa dajú liečiť všetky ochorenia, kde ešte organizmus vládze svojimi obrannými schopnosťami čeliť napadnutiu chorobou. Ide o 70-80% akútnych alebo chronických ochorení. Homeopatia ako samostatná liečebná metóda nie je vhodná pri onkologických ochoreniach, infarktoch, metabolických poruchách a náhlych stavoch ohrozujúcich život. V týchto prípadoch sa dá použiť ako do- plnková liečba k základnej klasickej liečbe.
VŠETKO Z LEKÁRNE PRÍRODY
Homeopatické lieky pochá-dzajú z prírodných látok rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu. Pripravujú sa špecifickým výrobným postupom, pri čom sa riedia a dynamizujú. Homeopatický liek sa používa vo veľ-mi nízkych koncentráciách, preto nie je toxický, nemá nežiaduce účinky a nevzniká naň závislosť. Tieto jeho vlastnosti sú veľmi výhodné oproti klasickým liekom, preto sú vhodné pre všetky vekové kategórie od novorodeneckého až po starecký vek, ako aj pre tehotné ženy. Navyše, homeopatický liek má iný mechanizmus účinku, preto sa dá kombinovať s klasickými liekmi bez obmedzenia. Homeopatia ponúka jedno-zložkové lieky a homeopatické špeciality. Kým jednozložkový liek je vyrobený len z jednej suroviny a na jeho zakúpenie je potrebný predpis lekára - homeopata. Homeopatické špeciality sú viaczložkové preparáty, ktoré obsahujú viac jednozložkových liekov a dajú sa použiť pri viacerých ochore- niach. Tieto lieky sú voľnopredajné a majú svoju indikáciu, napr. proti chrípke, nádche a podobne. Homeopatické špeciality sú určené na akútne vzniknuté ochorenia (nádcha, chrípka, kašeľ), bežné ťažkosti prechodného charakteru spojené s trávením, poruchami spánku, s únavou, stresom a podobne. Tieto lieky účinkujú rýchlo, a preto ak sa stav pacienta výrazne nezlepší do dvoch dní, je nutné vyhľadať lekára, ktorý určí ďalší liečebný postup.
Kontakt na lekára - homeopata môžete získať >na telefónnom čísle
02/54 791 308
02/54 791 313
Autor: MUDr. Jana Mrázová