Zbohom lyže - snowboarding is fun

Pred desiatimi rokmi bol snowboarding módnou vlnou, posledných niekoľko rokov explóziou. Oproti lyžiam poskytuje snowboard viac voľnosti a aj väčšiu zábavu. Podobne ako ostatné vzrušujúce športy sa spája s odvahou, rýchlosťou

a nádhernou prírodou. Predstavenie Snowboarding sa odohráva v žiarivom snehu na horských svahoch, kde herci

„Boardisti“ s priam baletným pohybom vytvárajú úplne novú formu dynamického pohybu. Táto skupina, väčšinou mladých ľudí, má vlastnú reč, miluje hudbu, dobré oblečenie, pije energetické nápoje, obľubuje najnovšie informačné technológie…

ZLOMENINOVÁ HISTÓRIA

Snowboarding vymysleli americkí surfisti začiatkom šesťdesiatych rokov, keď mali v zime dlhú chvíľu. Skúšali to i skateboardisti, ktorí sa snažili jazdiť na snehu na skateboardoch s odmontovanými kolieskami. Boardy sa síce šmýkali, horšie to bolo s bezpečnosťou. Experimentovali aj lyžiari. Vynašli takzvaný snufer (dve lyže spojené do jednej). Na konci snufera bol upevnený povraz, ktorý slúžil na udržanie stability. Veľmi blízko k dnešným snowboardom bol takzvaný winterstick (zimná palička) alebo skiboard. Jeho kladom, a zároveň chybou bol tvrdý plast, z ktorého bol vyrobený. Ten síce dovoľoval rýchlejšiu jazdu, tej však nebolo prispôsobené viazanie. Výsledkom boli opäť vykrútené členky a polámané nohy. Sedemdesiate roky a Američan Jake Burton priniesli konečne snowboardingu dnešnú tvár, keď si Burton vypožičal od lyží nepoddajnú, flexibilnú umelinu s názvom P-tex. Vyriešila sa ostrosť hrán a v roku 1983 aj viazanie. Jeff Grell vymyslel viazanie, ktoré obopínalo jazdcovu nohu plastom. Takto mohli jazdci konečne udržiavať kontrolu aj v tvrdom snehu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

AK PRITOM SPADNETE, ROBÍTE TO SPRÁVNE!

Charakteristický pre snowboarding je bočný postoj, pri ktorom sú obidve chodidlá upevnené na jednu dosku. To zabraňuje nezávislému pohybu nôh, čo u začiatočníkov vyvoláva prinajmenšom rozpaky. Mnohí sú frustrovaní tým, že ustavične strácajú rovnováhu a majú tendenciu vykročiť jednou nohou. Avšak, kým v zjazdovom lyžovaní na postupné zlepšovanie treba veľa hodín tréningu, kondičnej prípravy a drilu aby človek napredoval, snowboarding, naopak, ponúka možnosť zlepšovať sa okamžite, a to od prvého dňa. Snowboarding zároveň neustále otvára nové možnosti. Po tom, ako vo väčšej rýchlosti zvládnu snowboardisti slalom na snowboarde, sa môžu začať venovať skokom a niektorým akrobatickým prvkom. Rýchlosť rozvoja snowboardingu vytvára množstvo nových športových disciplín, druhov výstroja i snowboardov. Všetky druhy snowboardingu vznikli z dvoch základných: race a freestyle. Ide nielen o odlišnú techniku a spôsob jazdy, oblečenie a výstroj, ale trochu aj myslenie a z toho vyplývajúci životný štýl. Race uprednostňujú slalomári a vyznávači rýchlej jazdy na upravených svahoch. Ich technika sa vyznačuje dynamikou a ostrými zákrutami v oboch smeroch. Využívajú obrovské zrýchlenie v oblúku pri jazde na hranách snowboardu. Pre freestyle - voľný štýl sú typické skoky s akrobatickými prvkami na prírodných alebo umelo vytvorených prekážkach a jazda v hlbokom nehu na extrémnych svahoch. V skokoch je ambí- ciou mať istotu, ísť vyššie, letieť ďalej a všetko poriadne pretiahnuť. Inak, fantázii sa medze nekladú a pri trikoch na skokoch to platí dvojnásobne. Základ je pristáť s adrenalínom v krvi v mierne rozkročenom postoji. Za vrchol snowboardingu je považovaný freeride - krajina mimo zjazdovky a prašan (backcountry a powder), keď snowboardista jazdí po voľnej krajine a nemá pod sebou „žiadnu čiaru“.

SkryťVypnúť reklamu

VÝSTROJ NIE JE MÚKA V HYPERMARKETE

Rozdiel medzi jednotlivými štýlmi je v type dosky, viazania a topánok. Ku freestyle potrebujete dosku ľahšiu, kratšiu, pružnejšiu s tupým nosom, symetrickú, keď šírka chvosta a nosa je rozmerovo identická. Doska na freeride si zase vyžaduje väčšie vykrojenie, oproti freestyle doskám. Je užšia, má pretiahnutejší nos. Nie je symetrická, býva dlhšia ako freestyle doska vzhľadom na výšku jazdca, ktorému dáva lepšiu stabilitu vo vysokých rýchlostiach. Karving je niečo ako slalom. Rýchla jazda, prudké zákruty, jazda na upravených zjazdovkách. Vyžaduje si preto rovnú, dlhú a úzku dosku, tvrdé viazanie a topánky. Platí, že tvrdšie a dlhšie snowboardy sú určené pre ťažších jazdcov a obrovský slalom a kratšie a mäkšie sú pre relatívne ľahších jazdcov a slalom. Všetko však závisí od jazdca, svahu, snehu. Ak sa rozhodnete „ochutnať“ a hlavne neskôr „vychutnať“ si snowboarding, pokúste sa získať čo najviac informácií od odborníka, ktorý určí presne, aký typ výstroja budete potrebovať. Vyvarujte sa kúpe neznačkových výrobkov za „jedinečné“ ceny v obchodoch, ktoré berú predaj snowboardového výstroja podobne ako múku - čím viacej, tým lepšie. Výstroj zo špecializovanej predajne vám zaručí nielen kvalitu, ale aj vás osobnejšie prijme do ríše snowboardingu. Tiež vám pomôžu informácie na Internete: http://www.snowboard.sk , http://www.boardlife.sk , http://www.sas-snowboarding.sk.

SkryťVypnúť reklamu

BUDOVATEĽSKÉ OBDOBIE

Snowboardisti patria neoddeliteľne už niekoľko rokov ku každodennému obrazu zimných svahov v alpských strediskách. Rozširuje sa sieť pre „Fun People“ a zároveň so zjazdovkami vznikajú Half-Pipes a Funparks, teda trate špeciálne pre snowboardistov. Veľa zimných stredísk má vyhradenú časť niektorej zjazdovky pre snowboardistov, ktorí sa tu stretávajú, trénujú triky a učia sa jeden od druhého. Keď si chcete dobre zajazdiť na rampe, choďte do Rakúska. Keď hľadáte prašan (púder) a málo ľudí, navštívte Francúzsko. Super sa dá zajazdiť aj v talianskych Dolomitoch.

Pre snowboardistov sú tradiční lyžiari „dvojnohý“ zvláštny druh, ktorý vyhynie,… A je v tom kus pravdy. Úspech snowboardov je taký ohromujúci, že je namieste otázka, či čoskoro snowboard nevytlačí lyže. Veď takmer štvrtina lyžiarov sú už dnes snowboardisti a väčšina z nich má menej ako 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Barbora Žiačiková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu