V tejto chvíli je však zbytočné dieťa za zlé známky trestať, veď o jeho prospechu rodičia vedeli určite oveľa skôr, keď ešte mali šancu pomôcť mu. Nemilosrdné slová ani kritika dieťaťa nič nezmenia.
„Známky nie sú v živote to najpodstatnejšie. Nevypovedajú o skutočnej hodnote dieťaťa, o jeho schopnostiach či uplatnení v živote,“ hovorí Eva Horáková z pedagogicko– psychologickej poradne v Bratislave. Že je to tak, dokazujú ľudia, ktorí sú úspešní i napriek tomu, že nemali samé jednotky. Známky vypovedajú viac o tom, či má dieťa dobré pamäťové schopnosti, ako o jeho úspechoch v skutočnom živote.
„Ak dieťa nespĺňa očakávania rodičov, napríklad nemá vysvedčenie podľa ich predstáv, mali by sa najprv zamyslieť, či naňho nekladú neprimerané nároky. Keď má dieťa zlé známky, vždy sa dá nájsť správna cesta, možnosti sú dnes veľké. Môžu prísť aj k nám, s poruchami učenia máme bohaté skúsenosti. Stačí zdvihnúť telefón a zavolať. Želanie rodičov zachovávať dôvernosť informácií vždy rešpektujeme,“ dodáva Eva Horáková.
Každé dieťa je iné, niektorému ide učenie ako po masle, iné si musí dobré známky tvrdo „vydrieť“. Chváľme preto dieťa i za jeho snahu a povzbuďme ho, i keď na vysvedčení nemá samé jednotky. (sr)
Každý z nás sa raz za čas ocitne v situácii, keď sa potrebuje poradiť s blízkym človekom. Deti sa potrebujú radiť možno častejšie ako dospelí. Stresový býva deň, keď majú domov priniesť vysvedčenie. Vtedy sa zvyčajne podstatne zvýši počet telefonátov na Linku detskej istoty (08 20 11 21 12). O jej činnosti sa zhovárame s psychologičkou PhDr. VLASTOU KURUCOVOU.
Koľko telefonátov máte denne?
„Kontaktov je asi 400 – ale kontakt je aj to, že nám niekto vynadá, alebo len vytočí číslo a keď sa ozveme, zloží. Každý deň však máme asi 80 hovorov z celého Slovenska.“
Aké majú deti problémy?
„Deti často telefonujú len preto, že sa chcú s niekým porozprávať. Rozprávame sa o vzťahoch medzi rodičmi či súrodencami, o vzťahoch medzi rodičmi a deťmi. Potom sú to problémy s láskou od „páči sa mi spolužiačka, ako jej to mám povedať“, cez rozchody až po žiarlivosť. Dosť časté sú otázky súvisiace so sexom a sexuálnou orientáciou, úplne základné ale i typu „páčia sa mi iní chlapci“, ďalej problémy s drogami a alkoholom. Niekedy počujeme na druhej strane linky len vzlyky – s takým dieťaťom musíme pracovať, aby vôbec bolo ochotné nadviazať kontakt.“
Obracajú sa na vás deti aj so školskými problémami?
„Áno, kvôli známkam nás v decembri oslovilo 224 detí, a teraz pred vysvedčením ich bude určite viac. Volajú, lebo sa boja skúšania, učiteľa, alebo sa boja ísť domov so zlou známkou. Podľa charakteru problému usmerňujeme niektoré do pedagogicko– psychologickej poradne alebo na iné špecializované pracoviská. Stáva sa, že práve výnimočne nadané deti učitelia nespravodlivo hodnotia, dokonca šikanujú.“