Špičkoví odborníci v štátnej službe by mali byť lepšie platení

Bratislava 29. októbra (TASR) - Po prijatí krátkej novely zákona o štátnej službe, ktorá súvisí s návrhom budúcoročného štátneho rozpočtu a ruší 13.

plat štátnych zamestnancov, chce vláda SR do júla 2003 predložiť aj komplexnú zmenu tejto právnej normy. Tá by podľa ministra financií SR Ivana Mikloša mala zabezpečiť efektívnejšiu, výkonnejšiu a lepšie motivovanú štátnu správu, čo je jednou z priorít vlády.

"Novela by mala vytvoriť motivačnejšie prostredie pre vstup mladých a vzdelaných ľudí do štátnej správy, intenzívnejšiu väzbu medzi odmeňovaním a výkonnosťou a teda väčší priestor na diferenciáciu v odmeňovaní podľa skutočne odvedeného výkonu," priblížil na brífingu počas dnešného kolokvia o štátnej službe v Bratislave I. Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Úradu pre štátnu službu (ÚŠS) SR Ľubomír Plai zdôraznil, že pripravovaná novelizácia problematických ustanovení sa nedotkne základných princípov, na ktorých stojí súčasný zákon a platia v štátoch Európskej únie (EÚ), ako sú vysoká profesionalita, nestrannosť v rozhodovaní, efektivita a politická neutralita.

Ešte pred schválením komplexnej novely, ktorá by mohla platiť od septembra 2003, by mal ÚŠS pripraviť návrh na lepšie odmeňovanie obmedzeného počtu špičkových odborníkov, napríklad šéfa Štátnej pokladnice SR alebo šéfa Agentúry pre riadenie štátneho dlhu a likvidity. Ako vysvetlil I. Mikloš, ide o významné posty, ktoré by mali zastávať skúsení a teda aj adekvátne ohodnotení odborníci. "Dnes máme na túto pozíciu (šéfa agentúry) tabuľkový plat vo výške najviac do 20 000 korún a je absolútne nereálne za týchto podmienok získať kvalifikovaného človeka," uviedol minister. Presný okruh takto platených odborníkov bude schvaľovať vláda, mohlo by však ísť aj o strategických poradcov, ktorí budú pripravovať zásadné systémové reformy napríklad v oblasti sociálnych vecí alebo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti štátnej sféry chce vláda SR zahrnúť do programového vyhlásenia aj pokračovanie v napĺňaní záverov auditu štátnej správy, pričom jedným z najdôležitejších zámerov bude podľa I. Mikloša zmeniť spôsob spravovania štátneho majetku. Ako priblížil, cieľom je prejsť na trhové princípy a vytvoriť tlak na to, aby jednotlivé úrady boli motivované k čo najefektívnejšiemu nakladaniu s majetkom.

Dnešné Kolokvium o štátnej službe v SR, ktoré v bratislavskom hoteli Forum zorganizoval ÚŠS, má za cieľ poskytnúť kompetentným domácim aj zahraničným odborníkom priestor ma výmenu skúseností a názorov v danej oblasti. Okrem iných sa na ňom zúčastňujú aj experti z Veľkej Británie, Dánska, Francúzska, Španielska a Poľska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 917
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 784
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 685
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 605
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 001
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 619
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 231
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu