Argo a Mladá fronta, Praha 2001
Gombrich je starý, 92-ročný pán. Narodil sa vo Viedni, pred fašistami (spolu s Hayekom a Popperom) emigroval do Anglicka. Celý svoj dlhý život venuje rozmýšľaniu o obrazoch a sochách. Okrem množstva akademických kníh o umeleckej problematike sir Gombrich napísal aj „populárne“ dejiny umenia: The Story of Art, Příběh umění. Zvláštne na tejto knihe je, že aj keď je písaná tradičným spôsobom (prechádza dejinami umenia od začiatku po súčasnosť), pocit z čítania je ako z dobrodružného románu. Je to skutočne príbeh. Príbeh o tom, ako sa pozeráme na svet okolo nás a ako sa to, čo vidíme, snažíme opísať - napríklad cez obraz či sochu. Všetko, o čom autor píše, je pritom ilustrované množstvom veľmi umne vybraných reprodukcií.
Sy Montgomeryová: Tanec amazonských delfinů
Rybka Publishers, Praha 2001
Výborný tip na dovolenkové čítanie. Kniha Sy Montgomeryovej veľmi pôsobivo prenesie čitateľa do povodia Amazonky - Montgomeryová sa vybrala do brazílskych a peruánskych prírodných rezervácií pátrať po vzácnom druhu ružových riečnych delfínov. Autorka nás zavedie do končín, kde Amazonka prechádza do dažďového pralesa, ožijú pred nami staré mýty, dozvieme sa zaujímavosti z histórie Amazónie. To všetko sa prelína s modernými vedeckými poznatkami, takže čitateľ sa súčasne stáva aj bádateľom.
Martin Hollis: Pozvání do filosofie
Barrister a Principal, Praha 2001
V tomto novom a upravenom vydaní sa Martin Hollis pokúša priblížiť krásu filozofie hlavne tým, čo s ňou ešte neprišli do kontaktu. Takmer dvesto strán je napísaných veľmi živo a čitateľne, text sa vyznačuje súdržnosťou, plynule prechádza z jednej témy na druhú. Čitateľ bude príjemne prekvapený aj aktuálnosťou knihy, pretože k jednotlivým témam autor nezaraďuje len klasické stanoviská, ale spomenie aj ukážky zo súčasnej filozofie a jej postoje k danej problematike. Aktuálnosť sa prejaví aj v príkladoch, ktoré s úspechom používa. Autor spomína napríklad mimozemšťanov, Sherlocka Holmesa alebo cestovanie časom, čím robí publikáciu zaujímavou pre najširšie publikum.
Ivan Mojík: Áno a nie futurizmu
Lukapress, Bratislava 2001
Autor sa v útlej, ale (nielen graficky) neprehliadnuteľnej knižke zaoberá fenoménom futurizmu a jeho „stelesnením“ - Fillippom Thommasom Marinettim, pričom sa venuje aj jeho mimoumeleckým presahom. Futurizmus, ktorého prvý manifest vyšiel v roku 1909, považuje za pravek avantgardného umenia a aj pri uvedomovaní si istých výhrad sa pripája k názoru, že futurizmus aj napriek svojej fanfarónskej povrchnosti nepopierateľne prispel do dejín avantgárd najmä tým, že odvtedy sa umelecké hnutia, predovšetkým dadaizmus a surrealizmus, stávali pevnejšími organizmami, ovládanými disciplínou vlastného poriadku.