
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
roch, výťah či odvoz smetí. Faktúru treba zaplatiť do pätnástich dní,“ hovorí pani Vlčková z oddelenia technického zabezpečenia budov bratislavského magistrátu. Neplatičov nájomného upozorňujú podniky dvoma upomienkami, potom sa snažia o predsúdny zmier. „Ak neplatič nezareaguje, ide sa na súd. Zastaviť vodu alebo odvoz smetí z veľkej bytovky si nemôžeme dovoliť len kvôli jednému neplatičovi. Často sa dostaneme k peniazom až po niekoľkých rokoch súdenia sa. Zákon totiž nedovoľuje vysťahovať neplatiča bez súdu, a tak dlhy narastajú v mnohých prípadoch do státisícových súm,“ dodala Vlčková.
Elektrárne a plynári nie sú ochotné súdiť sa roky a neplatenie účtov riešia okamžitým odpojením neplatiča. Keď účet zaplatí, má elektrinu aj plyn.
Hádky pri kontajneroch
Stále väčším problémom sú smeti. Ľuďom sa zdá príliš drahé platiť mesačne smetiarom a mnohí odmietajú. „Ak ide o samostatnú bytovú jednotku, riešime to zrušením odvozu smetí. Najprv sa majiteľovi posielajú tri upomienky. Ak nezareaguje, zastaví sa mu odvoz a dlhy vymáhame súdnou cestou. V bytovkách si to nemôžeme dovoliť, a tak to mnohí zneužívajú a neplatia,“ povedala pracovníčka firmy OLO zabezpečujúcej odvoz smetí v Bratislave.
Byty majú na starosti správcovské firmy, ktoré platby nájomníkov často neodvádzajú firmám, čo odvážajú smeti. Potom sa musí podnik súdiť aj so správcom.
Veľa nájomníkov rieši drahé poplatky tým, že žiada menej odvozov alebo menej kontajnerov. „Pozrite sa, ako to vyzerá v Bratislave. Všade plno odpadkov okolo kontajnerov, lebo ľudia chcú šetriť. Z rodinných domov nám odhlásia odvoz a vynášajú smeti do susedných kontajnerov,“ dodala pracovníčka OLO.
Nie je ničím výnimočným vidieť hádajúcich sa ľudí s odpadkovými košmi na ulici, ak náhodou niekto vyhodil smeti do nesprávneho kontajnera. „Minule mi vynadal jeden starší pán len preto, že som vysypala smeti do ich kontajnera a agresívne ma dotiahol k tomu nášmu,“ sťažuje sa mladá Bratislavčanka, ktorá sa pred niekoľkými týždňami nasťahovala do nového bytu a nevedela, ktorý kontajner je ten ich.
Pokuta za televízor 5- až 15-tisíc
Trochu jednoduchšie je to s platením za verejnoprávne prostriedky. Ako povedali na oddelení koncesionárskych poplatkov Slovenskej televízie, STV nie je oprávnená robiť kontroly v domácnostiach a zisťovať, kto v skutočnosti vlastní televízor. Ak občan napíše vyhlásenie, že doma žiaden prijímač nemá, nemusí koncesionársky poplatok platiť.
Pošta sleduje platenie a eviduje všetkých neplatičov. Prvý mesiac dostane prvú upomienku, druhý mesiac druhú, potom alarmuje STV. Po troch mesiacoch príde na adresu neplatiča pokuta 5000 korún a televízor odpoja. Právnická osoba zaplatí pokutu 15 000 korún
V susednom Rakúsku náhodne navštevujú obyvateľov, ktorí nie sú v zozname platičov, a kontrolujú, či si medzičasom nekúpili televízor. Ak áno, na mieste s ním podpíšu zmluvu o platení poplatku. (maj)