BRATISLAVA – Slováci vedia, čo robiť pre svoje zdravie. Chceli by sa predovšetkým lepšie stravovať a viac športovať. Ako dôvod, prečo to nerobia, najčastejšie uvádzajú nedostatok peňazí a pohodlnosť. Vyplynulo to z prieskumu Zdravé mestá 2001.
Začiatkom júna farmaceutická spoločnosť Pfizer spolu s Asociáciou zdravých miest Slovenska zisťovala zdravotný stav obyvateľov v 19 členských mestách asociácie. Skutočnosť sa od predsavzatí veľmi líši. Športuje len pätina opýtaných. Takmer polovica z nich sa priznala, že vôbec neje ryby a asi 13 percent nikdy nepije mlieko. „Väčšina vyšetrených boli dôchodcovia ohrozovaní osteoporózou, preto je tento údaj veľmi zlým znamením,“ povedala Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Viac ako polovica z takmer 2000 opýtaných priznala častý stres v práci, takmer polovica sa cíti unavená a má poruchy spánku. K väčšej podráždenosti a častejším stavom smútku sa prekvapujúco priznala mladšia generácia. Viac ako polovici respondentov namerali lekári vysoký krvný tlak a vyšší cholesterol. Jeho hodnota prudko stúpla hlavne u žien po menopauze, keď opadáva ochranný účinok estrogénu. Len štvrtina občanov mala primeranú hmotnosť, najväčšiu nadváhu zistili u obyvateľov Žiliny a Turčianskych Teplíc, s čím súvisia aj najvyššie hodnoty cholesterolu a krvného tlaku.
Bratislava prekvapujúco spadla do priemeru, obyvatelia hlavného mesta sa cítia šťastní a spokojní so svojím životom. Najväčší stres v práci naopak pociťujú Banskobystričania, obyvatelia Humenného, Košíc a Spišskej Novej Vsi. „Výsledky nie sú reprezentatívne, všetci, ktorí sa do prieskumu zapojili, prišli dobrovoľne, sú teda zdravotne uvedomelí. Môžeme preto predpokladať, že situácia v bežnej populácii je o niečo horšia,“ povedala Jurkovičová. (haj)