Kým v Davose prebiehalo Svetové ekonomické fórum, na druhom konci sveta sa uskutočnilo stretnutie odporcov myšlienok globalizácie a voľného obchodu. Svetové sociálne fórum, ktoré by sa malo postupne stať konkurentom prestížneho švajčiarskeho stretnutia finančníkov, podnikateľov a politikov, sa uskutočnilo v Brazílii.
Svetové sociálne fórum prilákalo asi 10-tisíc aktivistov, ktorí rozoberali spôsoby, ako by sa dalo bojovať proti globalizácii. Stretnutie sa však stretlo s podobnými protestmi ako v Davose alebo minulý rok v Prahe. S tým rozdielom, že neprotestovali odporcovia fóra, ale jeho účastníci. Na tlačovej konferencii organizátorov sa objavili zástupcovia hnutia obhajujúceho práva černochov a vykrikovali heslá požadujúce výraznejšie zastúpenie na prezentáciách počas stretnutia. Podľa predstaviteľov hnutia černosi mali počas piatich dní trvania fóra len jednu hodinu na vyjadrenie svojich názorov. A to aj napriek tomu, že černosi tvoria približne 50 percent populácie v Brazílii.
Organizátori pripustili, že na príprave stretnutia sa zúčastnila len jedna žena a žiadni černosi, a prisľúbili, že to v budúcnosti zmenia. Svetové sociálne fórum by sa podľa účastníkov malo pravidelne opakovať a do budúcnosti by sa malo stať konkurentom Svetového ekonomického fóra. Termín a miesto budúceho stretnutia odporcov globalizácie však ešte nie sú známe. Hlavnou témou brazílskeho stretnutia boli obavy z rastúcej moci nadnárodných spoločností, ktoré môžu ohroziť demokraciu vo svete.
Fórum by sa preto chcelo stať orgánom, ktorý bude môcť úspešne lobovať za svoje ciele: odpustenie dlhu krajín tretieho sveta, zdaniť medzinárodný tok kapitálu a zahrnúť pracovné sociálne podmienky do obchodných zmlúv. Aj napriek tomu, že stretnutie Svetového sociálneho fóra vrelo rôznymi názormi rôznych skupín, skoro všetci sa zhodli v názore, ako za svoje ciele bojovať. Narušením chodu budúcich obchodných stretnutí pouličnými demonštráciami.
GABRIEL KÁDASI