
FOTO - Archív
Dlhoročná skúsenosť im hovorí, že si to znovu vypijú za neznámych šialencov, ktorí síce bojujú v ich mene, ale bez ich vedomia či súhlasu. Únoscovia nemohli poslúžiť svojmu národu horšie.
„Už v druhom vojenskom konflikte krutosť ruských vojakov voči čečenským ženám dosiahla patologickú úroveň - osobne poznám niekoľko žien znásilnených vojenskou jednotkou pred očami svojich otcov, bratov a manželov. Po takejto skúsenosti buď umierajú, zbláznia sa, alebo sa z nich stanú kamikadze,“ povedala pre denník The Moscow Times Zulaichan Badalová, riaditeľka Centra pre čečenskú kultúru v Moskve.
Ak Rusi ešte viac pritlačia, mnoho obyčajných Čečenov, ktorí inak nemajú nič proti zotrvaniu Čečenska v Ruskej federácii, vezme do rúk zbraň na ochranu svojich rodín.
Pojmy rebel, terorista a civilista začínajú nebezpečne splývať.
Aj medzi moskovskou rukojemníckou drámou a teroristickými útokmi na Bali či v New Yorku je pritom podstatný rozdiel, píše denník The Moscow Times. Na Bali a v New Yorku sa teroristi dopustili masovej vraždy bez podmienok, požiadaviek či nádeje pre obete a s cieľom šíriť všadeprítomný pocit ohrozenia. Moskovskí únoscovia prepúšťali ženy a deti a mali jasnú požiadavku - odchod ruských vojsk z ich krajiny. (zo)