
Demonštranti preoblečení za duchov, ktorí držia tabuľky s dvojjazyčnými nápismi, protestujú vo Washingtone proti politike vlády v súvislosti s prípadným útokom na Irak. FOTO - REUTERS
LOS CABOS - Mexické Los Cabos sa cez víkend stalo centrom ázijsko-tichomorskej politiky. Za účasti prezidentov a šéfov vlád 21 krajín sa tam totiž konal výročný summit Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC). Napriek tomu, že hlavnou témou mala byť ekonomika, účastníci sa venovali celosvetovým problémom, predovšetkým terorizmu a jeho vplyvu na obyvateľov celého sveta. Došlo však aj na diskusie týkajúce sa Iraku a severnej Kórey.
V sobotu účastnícke krajiny prijali dokument o protiteroristických opatreniach, ktoré sa týkajú hlavne bezpečnosti v doprave. Okrem iného v ňom odsúdili nedávne teroristické útoky v Moskve, na ostrove Bali i na Filipínach. Pripomenuli tiež, že k dvom najzávažnejším teroristickým útokom posledného obdobia - v USA a Indonézii - došlo práve v členských krajinách APEC.
Americký prezident George Bush viedol aj naliehavé rokovania s predstaviteľmi Japonska a južnej Kórey o postupe voči KĽDR, ktorá priznala, že pokračuje v tajnom jadrovom programe. Na záver týchto rozhovorov Bush spoločne s japonským premiérom Džuničirom Koizumim a juhokórejským prezidentom Kim Te-džungom v spoločnom vyhlásení potvrdili svoj záujem o mierový Kórejský polostrov bez jadrových zbraní. Zároveň vyzvali severnú Kóreu, aby zrušila svoj nukleárny program „rýchlym a overiteľným spôsobom“. Dohodli sa aj na pokračovaní úzkej spolupráce v tejto oblasti.
Americký prezident sa počas víkendu nevyhol ani už niekoľko mesiacov diskutovanej téme Iraku. Opakovane vyzval OSN na prijatie tvrdej rezolúcie nútiacej Saddáma Husajna k odzbrojeniu. Pohrozil, že v opačnom prípade vytvoria USA protiirackú koalíciu pod vlastným vedením. Podľa Busha nebude vytvorenie takéhoto spojenectva „vôbec zložité“. Súčasne s Bushovými vyjadreniami zaznievali v mnohých mestách Spojených štátov i Európy protesty odporcov vojny s Irakom. Vo Washingtone sa na protiirackej demonštrácii zúčastnilo viac ako 50-tisíc ľudí. Podľa jej organizátorov išlo o najväčšiu mierovú demonštráciu od čias vietnamskej vojny. Podobné zhromaždenia sa konali aj v San Franciscu, Tokiu, Soule, Berlíne, Ríme a ďalších mestách. (mm, čtk, tasr)