
Syn majiteľov chalupy sa prehrabáva v rozrytej záhrade. Na malej snímke sú divé svine, ktoré Štefan Ryška chová v drevenej ohrade. FOTO SME – PAVOL MAJER
„Keď sa to stalo prvý raz, upozornili sme ho, že diviaky behajú po našom dvore. Vtedy prišiel, zahnal ich a trochu spevnil plot. Ale nestačí to,“ hovorí Mária. Z pôvodne malých prasiatok sú dnes už riadne kance, ktoré úplne zničili pestovaný trávnik a hriadky. „Tento víkend vtrhli do záhrady v momente, keď náš jedenapolročný syn od nás kúsok odbehol. Utekala som ratovať dieťa a manžel lopatou zaháňal svine,“ hovorí Mária.
Sused na zdesené výzvy, aby si prišiel svine zahnať, nereagoval. „Obrátili sme sa na políciu, na starostu, miestne poľovné združenie, ktorého je majiteľ svíň členom. Všetci tvrdili, že sú bezradní, že nevedia, ako si s tým poradiť,“ hovorí Mária. Jej manžel, Rakúšan, len nechápavo krúti hlavou nad slovenskými pomermi.
Majiteľ Štefan Ryška chová divé svine vraj kvôli výcviku poľovníckych psov. Ani kompetentné orgány, ktoré sme oslovili, sa nevedia zhodnúť, či ide o porušenie zákona, alebo nie. „Chov diviakov v zajatí je v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a s vyhláškou, ktorá zakazuje držať v zajatí divé poľovné zvieratá,“ hovorí Eliáš Vajči, tajomník Slovenského poľovníckeho zväzu.
O tom, že by niekto choval diviaky, nepočul ani prezident Slovenského poľovníckeho zväzu Marián Lipka. „Nanajvýš je povolené postarať sa o opustené mláďatá poľovnej zveri, ktoré sa potom vypustia do voľnej prírody. Ale chovať poľovnú zver v intraviláne obce je zakázané,“ hovorí.
Podľa ministerstva životného prostredia sa však na diviaky zákon o ochrane prírody nevzťahuje, lebo diviak nie je chránené zviera. „Zákon neupravuje chov diviakov,“ hovorí Dr. Vician z Regionálnej veterinárnej správy v Senci, pod ktorú patria Gajary.
Ani odbor životného prostredia v Malackách o podobnom prípade nepočul. Povolenia vydávajú len na chov exotických zvierat, napríklad papagáje. Na diviaky predpis nemajú. „Ak dostaneme podnet, spravíme miestne vyšetrovanie. Podľa toho sa rozhodneme – nariadime ich odstrániť, udelíme pokutu,“ hovorí vedúca odboru Patrícia Hanzová.
Podľa predsedu poľovného združenia v Gajaroch Jozefa Adamíka prípad prerokujú na obecnej komisii pre životné prostredie. „Chovateľ ešte nie je náš člen, len čakateľ,“ hovorí. „Jedným zo základných princípov poľovníka je dodržiavať zákon. Ak koná v rozpore s týmto zákonom, tak by vedenie združenia malo reagovať,“ hovorí Lipka.
S majiteľom sa nám spojiť nepodarilo, po tom, ako sme sa o prípad začali zaujímať, spevnil diviakom plot.
Ak aj neporušil zákon tým, že ich chová pri svojom dome, porušil Občiansky zákonník, podľa ktorého je majiteľ zvierat povinný zabezpečiť svoje zvieratá tak, aby nevnikali na pozemok iných. Majitelia zničeného pozemku majú právo zažalovať ho a žiadať náhradu škody.