VAŠEČKA.
Prečo na Slovensku ľudia nie sú schopní postaviť sa na odpor a jasne povedať svoje požiadavky? Tak ako to robia Poliaci alebo Maďari? Je to dané historicky?
„Slováci si zvykli na bezmyšlienkovité nasledovanie autorít. Známy historik Lipták už písal, akú negatívnu úlohu zohral klérus v 18. a 19. storočí, že na Slovensku bol v minulosti prítomný štátny paternalizmus a zároveň antiliberálne myslenie. V prípade vyjednávaní s Európskou úniou je to trochu zložitejšie. Slovensko si už vybralo čas, kedy sme boli problematickou krajinou, no stále v nás pretrváva pocit, že hlavné je čo najskôr dokončiť proces vyjednávania. Pretrváva neistota – čo ak únia zmení svoj názor. Akoby sme si neboli úplne istí sami sebou.“
Myslíte, že to tak zostane aj naďalej, alebo sa bude prístup ľudí meniť?
„Do týchto volieb by to bolo prijateľné, po voľbách to nie je celkom vhodné. Dôležité je, aby Slovensko postupovalo v súlade s ostatnými krajinami V4. Nejde len o peniaze na poľnohospodárstvo, ale aj o symbolickú rovinu – že nemôžeme byť pri vstupe do únie občanmi druhej kategórie. Lenže Slováci si naozaj chronicky zvykli byť v druhej kategórii. Je v nás naakumulovaná neistota. Akoby sme tušili, že sme kompatibilní so zvyškom sveta, ale nie vždy sme silní.“ (rf)