
FOTO –ARCHÍV
Čo robiť, aby nás jeseň nezaskočila „blbou“ náladou, smútkom, pocitmi, že sa nám nič nechce? Na zahnanie takýchto nálad existuje niekoľko rád.
Pravidelná životospráva. Snažte sa zachovávať pravidelný životný rytmus. Dodržiavajte svoje každodenné rituály, chodievajte v každom počasí na prechádzky. Aj cez víkendy a voľné dni by ste mali vstávať približne v rovnakú hodinu ako počas pracovného týždňa. Takto sa nenaruší váš biorytmus.
Naučte sa oddychovať. Jesennej zlej nálade je najlepšie predchádzať. Určite si pevný termín, v ktorom sa budete venovať iba sami sebe. Zavrite sa do izby a vyskúšajte niektorú z relaxačných techník. Veľmi pomáha napríklad cvičenie jogy.
Vychutnávajte vhodné jedlo. Mnoho ľudí rieši psychickú rozladenosť konzumáciou väčších dávok jedla. Zlú náladu pritom podľa najnovších štúdií spôsobujú najmä vajíčka, mliečne výrobky alebo pomaranče. Náladu, naopak, zlepšuje ovocie, zelenina, morské ryby, vlašské orechy alebo tekvicové semienka.
Na únavu pohybom. Vynikajúcou prevenciou proti zlej nálade alebo ľahkej depresii je pohyb. Pri pohybe sa do organizmu uvoľňujú tzv. hormóny dobrej nálady. Dajte svojmu telu zabrať a zlá nálada nemá šancu.
Neprepadajte smútku. Rovnako ako pri športe, aj pri smiechu sa v ľudskom tele vylučujú endorfíny – prirodzené opiáty. Endorfíny majú dokázateľný vplyv na zvýšenie imunity, tlmia bolesť a pôsobia proti ochoreniam srdca a ciev.
Neodkladajte problémy na neskôr. Neodkladné záležitosti sa snažte vyriešiť hneď. Odkladanie problémov môže viesť v konečnom dôsledku až k pocitu zlyhania. (mo)