
„I my politici žijeme ako normálni ľudia. Robiť z nás nejaké nenormálne bytosti by bolo asi nezmyselné. Chcem k tomu povedať ešte jednu vec: Nikdy som sa nepúšťal do falošne znejúcich moralistických kázaní vo svojich článkoch, prejavoch a rozhovoroch,“ odpovedal na otázku o svojej nevere v najnovšom rozhovore pre Mladú frontu Dnes Václav Klaus.
John F. Kennedy, Bill Clinton, Francois Mitterand. To sú len tri z najznámejších mien politikov, o ktorých sa vedelo, že mali milenky. Aj v Čechách nedávno „nachytali“ Václava Klausa, dnes už jedného z kandidátov na prezidenta, ako sa nežne lúči s mladou blondínkou. Slovenskí politici nie sú výnimkou. Stane sa to kde-komu, nikto nie je proti nevere imúnny. Lenže, byť neverný, to je aj o zodpovednosti. A ak niekto prejaví nezodpovednosť voči manželke, dokáže byť zodpovedný vo verejnej funkcii? Zaslúži si politik, ktorý je neverný manželke, dôveru voličov? Máme mať v tomto na politikov iné kritériá ako na ostatných ľudí?
To boli otázky, o ktorých ste tento týždeň diskutovali v našej internetovej rubrike Intimita. Tu sú niektoré z vašich názorov:
Nech si robia, čo chcú, len nech nekradnú.
——
Verejne činný človek – politik – dobrovoľne a s plným vedomím predstupuje pred médiá a občanov aj so svojím súkromným životom. Ten je neoddeliteľnou súčasťou jeho osobnosti. Politici predstavujú pre spoločnosť vzory – aj dobré aj zlé, preto morálne a etické požiadavky kladené na politikov budú vždy prísnejšie a nekompromisné.
Politici, ktorí z akéhokoľvek dôvodu praktizujú neveru, oslabujú svoju verejnú pozíciu, sú zraniteľnejší a robia chyby. Slovensko je malá krajina, kde je každý s niekým rodina, každý každého pozná a takmer nič sa dlho neutají. Každý má možnosť voľby. Aj politik.
——
Rozumiem, aj keď neschvaľujem, keď sa dopustí nevery liberálne založený politik. Je to v súlade s hodnotovým systémom, ktorý hlása. Manželstvo je pre neho prekonaná, zväzujúca inštitúcia. Je na voličovi, aby si vo voľbách vybral, či chce, aby krajine vládol tento hodnotový systém. Ťažkým sklamaním však pre mňa je, keď sa nevery dopustí politik, ktorý o sebe tvrdí, že je konzervatívny. Tak je to v prípade Václava Klausa. Ešte horšie je, keď potom svoj čin neľutuje, ani ho neoznačí za chybu či omyl a nevyvodí pre seba žiadne dôsledky. To je naozaj zásadný rozpor medzi slovami a skutkami. Takýto politik nemôže byť dôveryhodný ani pre liberálneho, ani pre konzervatívneho voliča.
——
U politikov, bohatých ľudí, hercov a inak veľmi známych ľudí je často dôvodom nevery neschopnosť odolať pocitu vlastnej výnimočnosti a nadradenosti, pocitu moci, peňazí a popularity. Preto si myslia, že všetci ostatní sú tu len pre nich a môžu ich používať a keď chcú, tak aj odhodiť ako použitú vreckovku. Takému veľkému politikovi a zároveň malej osobnosti (ako to na Slovensku často chodí), robí strašne dobre záujem okolia a hlavne opačného pohlavia. O pravú lásku v týchto prípadoch totiž nikdy nejde. V prvom rade ide ako vždy – o peniaze.