* On je rád feministka je názov výstavy, ktorú slávnostne sprístupnili v bratislavskej galérii Buryzone. Na výstave predstavia diela slovenských, mužských výtvarníkov, ktoré sa dotýkajú problematiky feminizmu. Prezentácia je príležitostným pokusom rozšíriť feministické „privilégium“ i na mužov a nájsť v súčasnom výtvarnom umení také diela, ktoré sú priateľské k feministickej problematike. Galériu Buryzone založili výtvarníci združení okolo dizajnérskej skupiny StupiDesign a je jednou z mála bratislavských nezávislých galérií vystavujúcich najmä alternatívne formy umenia. Na prezentácii On je rád feministka budú svoje diela a reprodukcie vystavovať výtvarníci Marko Blažo, Ladislav Čarný, Peter Kalmus, Július Koller, Peter Meluzin, Michal Moravčík, Michal Murin a Maroš Rovňák. Záujemcovia nájdu galériu na Čajakovej ulici za kinom Ymca. Výstava potrvá do 14. novembra.
* Výstavu nezvyčajných koláží, priestorových objektov a originálnych fotografií s názvom Stratené volania/Stracená volání otvorili v bratislavskej Galérii Open. Autorkami prezentovaných diel venovaných modernej medziľudskej komunikácii, ktorá využíva predovšetkým mobilné telefóny a internet, sú výtvarníčky Petra Nováková-Ondreičková a Štěpánka Šimlová. Názov expozície sa vzťahuje k anglickému výrazu „Missed Call“ používanému na displejoch mobilných telefónov v prípade, že ich užívatelia nestihnú hovor, pričom voľne ho možno preložiť ako stratené volanie. Podľa umelkýň nové komunikačné médiá zasiahli mnohé oblasti ľudskej civilizácie a stali sa dennou pomôckou, bez ktorej by bol súčasný hektický život nepredstaviteľný a ohrozený. Paradoxom ostáva, že množstvo týchto prostriedkov nám síce život a prácu uľahčuje, no na druhej strane sú predmetom vedeckého výskumu, pretože negatívne ovplyvňujú zdravie človeka. Práve slovné spojenie stratené volanie symbolizuje dve odvrátené polohy, keď mobilný telefón ľuďom pomáha pri kontakte s nedostupnými osobami, no zároveň ich stavia do absurdnej situácie, ak hovor nestihnú, alebo nemajú signál. Obe umelkyne v súčasnosti žijú a tvoria v Prahe. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 22. novembra.
* Spolu 41 rozličných expozícií zameraných na prezentáciu slovenskej, stredoeurópskej a svetovej fotografie je súčasťou 12. ročníka medzinárodnej prehliadky Mesiac fotografie 2002, ktorá sa začne 28. októbra a potrvá do konca novembra. Dominantou slovenskej časti podujatia majú byť podľa organizátorov výstavy fotografické diela popredného historika architektúry Ladislava Foltyna a profesionálneho fotografa Ivana Matejku. Kolekciu domácich snímok doplní i tematická expozícia Česká a slovenská fotografia 80. a 90. rokov 20. storočia, dokumentárne zábery známeho reportéra Andreja Bána či nezvyčajné vyrezávané kompozície Mira Švolíka nazvané Otvory a diery. V rámci druhej sekcie venovanej uznávaným európskym autorom bude zaujímavou predovšetkým unikátna kolekcia fotografií z 19. a 20. storočia pomenovaná Ruský piktorializmus 1898 - 1990. Originálne portréty osobností poľskej kultúry a umenia si môžu návštevníci prehliadky pozrieť v Poľskom inštitúte v Bratislave. Ich autorom je Krzysztof Gieraltowski, ktorý pri práci využíva hru svetiel, farieb a tieňov. Vystavené budú i práce ďalších fotografov zo starého kontinentu, napríklad Kostasa Argyrisa z Grécka, Karla Cudlína, Jaroslava Bengla a Josefa Mouchu z Čiech, Emila Christova z Bulharska a ďalších.
Poslednú tematickú skupinu tvoria snímky najvýznamnejších autorov z celého sveta. Pravdepodobne najväčšiu pozornosť z nich upúta britská umelkyňa Madame Yevondeová, ktorá žila v rokoch 1893 až 1975 a vo svojich dielach spájala fotografiu s maliarstvom. Ďalšou hviezdou Mesiaca fotografie 2002 má byť legendárny francúzsky fotograf Henri Cartier-Bresson, ktorého tvorba ovplyvnila mnohých mladých autorov. Okrem toho fanúšikovia reportážnej fotografie budú môcť navštíviť i príležitostnú výstavu s názvom Povodne v Čechách, ktorá približuje najrozsiahlejšie vodné katastrofy u slovenských západných susedov za posledných sto rokov.
KOMÁRNO
* V Galérii Limes v Komárne je výstava malieb iránskej výtvarníčky Shahpari Behzadiovej. Behzadiová (39) sa narodila v Teheráne, kde v roku 1991 maturovala na Graphic Design Azadejan, vysokoškolské umelecké štúdium úspešne absolvovala na univerzite Graphic Design Azad Art v Teheráne. Tohto roku sa už tretíkrát zúčastnila na Medzinárodnom maliarskom sympóziu v Patinciach (okres Komárno), kde jej učarila príroda. Práve v Patinciach začala tvoriť kombinovanou technikou. Maľuje na plátno s pridaním piesku, do ktorého je zamiešaný pigment. Jej diela zobrazujú lužné lesy a Dunaj, nesú však črty dedičstva veľkej perzskej kultúry. Šestnásť umeleckých diel Shahpari Behzadiovej si môžu Komárňania na chóre Galérie Limes pozrieť do 14. decembra.
(tasr, sita)