
Martin Kohlbauer. FOTO SME – PAVOL MAJER
rekonštrukcie – nič mu neuniklo. „Pre každé miesto, kde sa má realizovať projekt, je dôležitá osobná výpoveď,“ povedal pre SME Martin Kohlbauer.
V týchto dňoch sa Martin Kohlbauer predstavuje Bratislave. V Galérii Slovenského spolku architektov na Panskej ulici je do 9. novembra sprístupnená výstava, ktorá prostredníctvom veľkorozmerných čiernobielych fotografií ponúka ukážky autorovej tvorby.
Efektivita v súťažiach
Produktivita Martina Kohlbauera je impozantná rovnako ako efektivita jeho súťažných návrhov. Od roku 1992 absolvoval 50 súťaží a projektov, z toho už 26 je realizovaných alebo v realizácii. Pri dvanástich získal prvé ceny. „Je to na tichú závisť,“ hovorí o rakúskom kolegovi spoluautor výstavy Ivan Gürtler. „Na Slovensku sa o realizácii často neuvažuje, ani keď obsadíte prvé miesto.“ Martin Kohlbauer vzápätí svoju úspešnosť koriguje: „V mnohých prípadoch som mal šťastie, ani v Rakúsku to nie je bežná prax.“
K najvýznamnejším cenám patrí European Steel Design Award 1997 za tepláreň Wien-Süd a Medaila Adolfa Loosa (rakúska obdoba Ceny Dušana Jurkoviča) za Strednú školu na Eibengasse vo Viedni. K jeho ďalším významným prácam patrí administratívny objekt vo východnej priemyselnej zóne Viedni-Simmeringu Der Adler und die Ameise (Orol a mravec), memoriál Leopoldstädtische Synagoge vo Viedni, kúpele Bad Hofgastein, či nedávno dokončená revitalizácia Galaxy 21 na viedenskej Praterstrasse. Cit pre jednoduché línie, tvary a dominantné siluety, čo vynikajú, a zároveň harmonizujú s okolím, prejavil aj pri návrhoch interiérov, expozícií a scénografiách divadelných predstavení.
Práca v tíme
Už ako jedenásťročný chcel byť Martin Kohlbauer architektom. Od detstva rád kreslil a schopnosť urobiť architektúru prostredníctvom kresby zaujala aj jeho profesora z Akadémie výtvarných umení vo Viedni – známeho architekta Gustava Peichla, s ktorým Kohlbauer spolupracoval až do roku 1991.
„Peichl je výnimočný architekt, ktorý svoje kvality preukázal aj ako pedagóg,“ hovorí Kohlbauer. „Princíp majstra sa už teraz neuplatňuje, ale za mojich čias to platilo. Avšak bol to vzťah, pri ktorom sa rozvíjala aj študentova kreativita. Peichl vždy dbal, aby jeho vstup do študentovej osobnosti bol nenásilný a neniesol si jeho vplyv na celý život.“
Dnes patrí Martin Kohlbauer k popredným osobnostiam strednej rakúskej architektonickej generácie. Má vlastnú architektonickú kanceláriu s desiatimi spolupracovníkmi, pred sebou cestu uznávaného tvorcu. „Architektúru považujem za tímovú prácu, pri ktorej sa musí presadiť individuálna architektova reč. Svoje diela robím v prvom rade pre verejnosť.“
Pri každej stavbe sa rakúsky architekt snažil odovzdať maximum, no aj on má obľúbené realizácie. „Najbližšie mám k čerstvej revitalizácii Galaxy, asi aj preto, že stojí neďaleko mojej kancelárie,“ usmieva sa Kohlbauer. „Pri nej sa mi najviac podarilo realizovať predstavy. Na každej svojej stavbe vidím chyby, ale trochu spokojnosti musím občas vysloviť.“
Menšinový žáner
Kohlbauer patrí k viedenským architektom, ktorí majú kontakty aj so slovenskou architektonickou scénou. Bol členom poroty Ceny Dušana Jurkoviča 2001, prednášal na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Podľa neho je zrejmé, že za posledných 15 rokov získala slovenská architektúra oveľa väčší význam. „Dôležitý pre jej rozvoj je záujem investorov,“ hovorí Kohlbauer, no kurátor výstavy Štefan Šlachta mu oponoval, že na Slovensku ešte nepochopili, že architektúra je dobrou reklamou. „Žiaľ,“ rezignoval Kohlbauer, „architektúra je menšinový žáner. Na Slovensku, v Rakúsku a všade vo svete.“