Bratislava 25. októbra (TASR) - Pre dnešné kandidátske krajiny je sedemročné prechodné obdobie na otvorenie trhov práce najpesimistickejší variant. Uviedol okrem iného v záverečnej diskusii Johan ten Geuzendam, vedúci oddelenia služieb zamestnanosti Európskej komisie na medzinárodnom seminári Svetovej asociácie verejných služieb zamestnanosti, ktorý sa dnes popoludní skončil v hoteli Fórum v Bratislave. Vyjadril presvedčenie, že do troch rokov po vstupe kandidátskych krajín do EÚ otvorí svoje pracovné trhy a umožní pohyb pracovných síl väčšina členských krajín.
Ako ďalej informoval, Kodanskému summitu v decembri tohto roku, na ktorom sa rozhodne o dátume prijatia desiatich krajín do EÚ, bude v Kodani 28. a 29. novembra predchádzať aj konferencia generálnych riaditeľov a manažérov služieb zamestnanosti členských aj kandidátskych krajín.
Význam verejných služieb zamestnanosti bude v súvislosti s implementáciou Európskej stratégie zamestnanosti narastať. Ako poukázal námestník generálneho riaditeľa Národného úradu práce (NÚP) Jozef Pauk, bude to znamenať orientáciu na potreby klienta, nové prístupy, nevyhnutnosť poskytnúť rovnakú príležitosť pre všetkých, ktorí budú služby potrebovať, nevyhnutnosť zaoberať sa otázkou kvality. Jedným so záverov seminára, na ktorom sa zúčastnilo 60 zástupcov z 23 krajín sveta, je modernizovať služby zamestnanosti.
Ako zaznelo vo viacerých vystúpeniach, cestou k tomu, ako sa vyrovnať s úlohami, ktoré stoja pred službami zamestnanosti, je výmena skúseností, práca s dobrými príkladmi v jednotlivých krajinách, programami, ale aj spoločná práca, a to nielen na seminároch či iných podujatiach.
Jedna z výziev Európskej stratégie zamestnanosti do roku 2010 je urobiť pokrok v oblasti zamestnanosti. Existujú totiž nielen veľké rozdiely medzi kandidátskymi a členskými krajinami, ale aj rozdielne trendy. Podľa slov J. Pauka zatiaľ čo v členských krajinách EÚ zamestnanosť systematicky rastie, v kandidátskych stagnuje, alebo klesá. Poukázal v tejto súvislosti na skutočnosť, že vstup do EÚ nie je len o procedúrach, ale aj o skutočnej situácii na trhu práce. "Je úlohou politikov, hlavne v kandidátskych krajinách, aby uvažovali o tomto aspekte Európskej stratégie zamestnanosti," povedal námestník generálneho riaditeľa NÚP J. Pauk.
Dvojdňový medzinárodný seminár pod názvom Adaptácia verejných služieb zamestnanosti kandidátskych krajín na vstup do EÚ usporiadala Svetová asociácia verejných služieb zamestnanosti v spolupráci s Národným úradom práce a Európskou komisiou.
TASR o tom informovala tlačová tajomníčka NÚP Lýdia Výborná.
* pop zll
* * *