Bratislava 24. októbra (TASR) - Príprava verejných služieb zamestnanosti kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie je témou dvojdňového medzinárodného seminára, ktorý sa dnes začal v bratislavskom hoteli Forum. Na podujatí, ktoré zorganizoval Národný úrad práce (NÚP) v spolupráci so Svetovou asociáciou verejných služieb zamestnanosti (WAPES) a Európsku komisiou (EK), sa zúčastňujú zástupcovia z 23 štátov sveta vrátane predstaviteľov Medzinárodnej organizácie práce a OECD.
Ako povedal na tlačovej besede Johan Ten Geuzendam z direktoriátu EK, verejné služby zamestnanosti sa považujú za kľúčový prvok v rámci európskej stratégie zamestnanosti, pričom neexistuje iba jediný univerzálny model ich usporiadania. V jednotlivých štátoch sa odlišujú napríklad rôznou mierou decentralizácie, ktorá je typická najmä pre väčšie krajiny. Okrem nich získavajú v členských štátoch únie stále väčšiu úlohu aj súkromné spoločnosti, ktoré s verejnými službami zamestnanosti v oblasti zamestnávania súťažia na trhu, ale do určitej miery s nimi aj spolupracujú. Za dôležité pre kandidátske štáty označil J. T. Geuzendam stále väčšiu orientáciu na klientov a obmedzenie byrokracie.
Generálny riaditeľ NÚP Jaroslav Šumný v tejto súvislosti zdôraznil, že úrad sa snaží o klientsky orientované služby už niekoľko rokov, slovenské úrady práce však realizujú aj úlohy, ktoré nie sú porovnateľné s ostatnými krajinami. NÚP napríklad uskutočňuje samostatný výber poistných príspevkov bez väzby na štátny rozpočet, čo je zrejme európskou raritou. V súvislosti so vstupom do únie bude podľa neho potrebné pretvoriť systém tak, aby "maximálne išiel k občanom", a hľadať súperenie medzi súkromnými sprostredkovateľskými agentúrami, poradenskými firmami a NÚP.
"Budeme sa snažiť aj o to, aby ľudia pocítili, že sa musia starať sami o seba. Každý sa bude musieť pripraviť na to, že tu bude nový rozmer pohybu pracovnej sily a celoživotného vzdelávania," podotkol J. Šumný. Do budúcnosti sa podľa neho uvažuje aj o budovaní poradenskej činnosti na školách, ktorá by mala študentom pomôcť pripraviť sa na vstup do praxe a poskytnúť im informácie o predpokladoch zapojenia sa do európskeho trhu práce. Nezamestnanosť mladých ľudí je totiž na Slovensku výrazným problémom, keďže okolo 60 000 absolventov škôl sa každoročne hlási na úrady práce, pretože nenájdu uplatnenie.
* san nel