Washington 24. októbra (TASR) - Snajper, ktorý už tri týždne terorizuje okolie hlavného mesta USA sa postaral o ozajstnú kriminálnu televíznu ságu a súťaživé americké médiá sa ocitli nielen v úlohe pozorovateľov, ale aj priamych účastníkov.
Vyčerpávajúce podrobné spravodajstvo v rozhlase, televízii i v tlači a na internete, aké v USA nebolo od teroristických útokov z 11. septembra, útočí na zmysly miliónov divákov nielen v inkriminovanej oblasti. Pátranie po páchateľovi sleduje v priamom prenose celý svet.
Kritici médií to nazvali príšernou novou formou "reality television" - aktérmi v dráme sériových vrážd sa stali aj konkurenčné káblové stanice a siete.
Polícia uviazla v symbiotickom vzťahu s médiami a používa tlačové konferencie na vysielanie často zašifrovaných odkazov tzv. tarotovému strelcovi, ktorý zasa s médiami nadšene manipuluje.
"Vaše deti nie sú bezpečné nikde a nikdy," znel hrozný odkaz údajného vraha, ktorý zverejnil šéf polície v marylandskom okrese Montgomery Charles Moose v utorok poobede miestneho času.
V interaktívnej vražednej dráme strelec akoby reagoval na aktuálne špekulácie série "hovoriacich hláv" z obrazoviek, ktoré sa tam objavujú vo voľnom vysielacom čase medzi jednotlivými tlačovými konferenciami polície.
Keď sa začalo hovoriť o bezpečnosti škôl, snajper postrelil 13-ročného chlapca. Keď experti konštatovali, že ostreľovač si cez víkend tiež dáva voľno, vraždil v sobotu večer.
"Keď nezabíja, číta o sebe v novinách, pozerá správy a odrazu sa mu dostáva toľko pozornosti, ako ešte nikdy v živote," poznamenal bývalý policajt Howard Miller, ktorý sa objavil ako jeden zo znalcov prizvaných do relácie stanice Fox. O fantómovom vrahovi hovorili okrem neho aj ďalší detektívi, psychológovia, profilovači, patológovia a kriminológovia.
"Hodinu čo hodinu, deň čo deň, sa éter zapĺňa správami o niekom, koho nik nepozná. Nikdy ešte neodznelo toľko špekulácií, ktoré môžu byť absolútne mylné. Ako na tie veci tí ľudia vôbec prišli? Telepaticky? S tarotovými kartami," pýta sa redaktor denníka Washington Post Howard Kurtz.
Televíznemu priemyslu príbeh snajpera, ktorý uchvátil celý národ a traumatizuje celý región, zdvihol sledovanosť, akú nemal od 11. septembra. Napr. priemerná denná sledovanosť Fox News dosiahla v októbri 821.000 divákov, čo je nárast o 27 percent. Sledovanosť CNN tento mesiac vzrástla o 29 percent (659.000 divákov) a MSNBC dosiahla 24-percentný nárast (295.000 divákov).
Počet divákov stúpa pomerne k počtu obetí. "Je to nepochybne ako miniseriál. Je to dokumentárna dráma o niečom, čo vzniká za pochodu," cituje denník Baltimore Sun profesora Robert Thompson zo Syracuse University.
Krvavočervené titulky ako "Snajper na úteku" a "Hon na vraha" sa objavujú na obrazovkách v sprievode grafiky so strelnými zbraňami. Titulok "Najhľadanejší muž Ameriky" sprevádza vyobrazenie vystrelenej guľky, ktorá akoby preletela divákom.
Centrá duševného zdravia informovali, že telefonáty na ich krízové linky sa množia so stupňujúcim sa spravodajstvom. Psychológovia varujú, aby sa vystrašení obyvatelia kritickej oblasti nezatvárali doma a sústavne nesledovali správy.
Na policajnom ústredí v Montgomery County vyrástla "mediálna dedina", ktorá vznikla zo stoviek novinárov, čo získali špeciálne povolenia. V rade za sebou pozdĺž cesty stojí asi 40 televíznych prenosových vozov a o tomto mediálnom cirkuse už dokonca natáča dokument britský tím.
Polícia záujem médií privítala a dúfa, že to pomôže pri vyšetrovaní. Zverejnenie horúcej linky Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) viedlo k tomu, že verejnosť políciu zaplavila tisícami tipov.
Príležitostne však medzi políciou a médiami dochádza aj k napätým situáciám. Moose napríklad "vyletel" na novinárov za to, že zverejnili detaily o tarotovej karte, ktorú snajper zanechal na mieste činu.
Médiá zasa s políciou strácajú trpezlivosť: newyorské noviny ju označujú za "bezradnú". Najviac kritiky si vyslúžil práve často sarkastický Moose: v médiách už otvorene začali spochybňovať jeho odbornosť.
"Policajný šéf uviedol televízne bratstvo do stavu zdesenia. Nemá dostatočnú charizmu ani príťažlivý charakter. Svojou skúposťou na slovo je príťažlivý asi ako červená vyrážka na špičke pustovníčkinho nosa," uviedli na Moosovu adresu noviny Opinion Journal.
Otázne však je aj správanie médií: v snahe získať náhľad do mysle sériového vraha reportérka Fox napísala uväznenému Davidovi Berkowitzovi známemu ako Son of Sam, ktorý v 70. rokoch v New Yorku zabil šiestich ľudí a siedmich zranil.
"Váš príbeh a spirituálny rast ma inšpiroval, aby som vám napísala," uviedla novinárka v liste sériovému vrahovi, z ktorého je dnes obrátený kresťan. "Pán v rôznom čase povoláva jednotlivcov, aby mu slúžila a slúžili jeho ľuďom. Vaše svedectvo musí byť vypočuté. Svet volá po vašej pomoci," citoval z jej listu denník Washington Post.
Slová novinárky pripomínajú film "Mlčanie jahniat" - vzťah agentky FBI a sériového vraha. Berkowitz jej údajne obratom odpísal a poďakoval sa za jej "milé slová".